Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycie unikatowej prehistorycznej śląskiej Wenus w Raciborzu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Wenus z Willendorfu
Wenus z Willendorfu Wikipedia Commons
Archeolodzy z Raciborza odkopali glinianą figurkę nagiej kobiety. Znalezisko zostało nazwane "śląską Wenus", jest pierwszym tego rodzaju zabytkiem z okresu neolitu - IV tysiąclecia p.n.e., odkrytym w polskiej ziemi.

Podczas badań wykopaliskowych w Raciborzu, poprzedzających budowę zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, dokonano unikalnego odkrycia archeologicznego. Prace, jakimi kieruje Marek Anioła, prowadzone są przez naukowców z Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych przy Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN w Poznaniu. Wydobyto z ziemi glinianą figurkę nagiej kobiety, która ma szerokie biodra, piersi, a u góry trzy guzki, z których środkowy to schematyczne przedstawienie głowy, natomiast dwa zewnętrzne interpretowane są jako ręce uniesione w geście oracji.

Odkryta figurka ma długość ok. 10 cm i nie jest wiernym anatomicznym odwzorowaniem kobiety. Jest to płytka wyobrażająca kobietę. Głowa przedstawiona jest schematycznie, ledwie zaznaczona, podobnie jak ręce, uniesione w modlitewnym geście. Szczególnie starannie wyobrażone są nogi (uda), szerokie biodra i piersi. Wiek znaleziska ustala się na na schyłek epoki kamienia, a więc gliniana postać piękności pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e. Analogicznie do innych figurek tego typu nazwano posążek "Wenus z Raciborza" lub "śląską Wenus".

Naukowcy podkreślają, że jest to pierwszy tego rodzaju zabytek z ziem polskich zachowany w całości. Dr Jacek Pierzak z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaznaczył: "To znalezisko stanowi prawdziwą sensację w świecie archeologicznym, ponieważ do tej pory odkrywano jedynie nieliczne i niewielkie fragmenty postaci ludzkich z tego okresu". Archeolog Marek Anioła stwierdził: "Do tej pory na naszych ziemiach natrafiano na podobne symbole płodności, ale wszystkie były w mniejszym lub większym stopniu uszkodzone".

Dotychczas znajdowano figurki z epoki kamienia w całej Europie. Na wzór słynnej nagiej postaci kobiecej z Willendorf w Austrii, wyrzeźbionej 24 tys. lat temu, nazywa się je mianem Wenus. Małe posążki wysokości kilkunastu centymetrów wykonywano zazwyczaj z kamienia, gliny, kości bawolej, ciosów mamuta, a nawet z bursztynu. Najstarszą polską Wenus, sprzed 15 tys. lat, wykonaną z krzemienia, odkryto w Wilczycach koło Tarnobrzega. Odkrywcą "Wenus Raciborza" jest Marek Anioła - archeolog prowadzący prace na stanowisku.

Posążki nagich piękności miały związek z kultem płodności i urodzaju, prawdopodobnie były wizerunkami tzw. Wielkiej Bogini, Matki Ziemi. Zdaniem wielu badaczy, figurki te świadczą o wielkim znaczeniu i wysokiej pozycji społecznej kobiet w epoce kamienia.

W Raciborzu prowadzone są badania wykopaliskowe na dużą skalę. Projekt jest realizowany przez Konsorcjum Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Naukowcy pracują na piętnastu stanowiskach archeologicznych, pochodzących z różnych okresów. Figurka gliniana jest jednym z wielu cennych interesujących znalezisk badaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto