Jeden z najbardziej znanych Benedyktynów odwiedził Tarnów. Spotkanie z ojcem Leonem Knabitem było okazją do obszernego wywiadu-wykładu oraz do zdobycia autografu na którejś z jego licznych pozycji literackich.

Ojciec Leon znalazł się w Tarnowie na zaproszenie Stowarzyszenia Akademickiego Tratwa. Spotkanie odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i uczestniczyli w nim głównie studenci, choć nie zabrakło także osób z poza uczelni. Całość uświetnił występ Chóru PWSZ, który śpiewając kolędy wprowadził uczestników w świąteczny nastrój.

Wśród promowanych książek znalazły się te publikacje Ojca Knabita, które ukazały się drukiem Wydawnictwa Ojców Benedyktynów. Je także można było zakupić przed i po wykładzie w promocyjnych cenach.

Dostępne były zarówno książki zawierające nieco krótsze formy wypowiedzi, jak np. "Sądy kapturowe", gdzie Benedyktyn ogranicza się do 500 znaków, bez spacji, jak i obszerny wywiad-rzeka, który z zakonnikiem przeprowadzała Natalia Świt, czyli "Szukając Boga".

We wszystkich swoich pozycjach, Ojciec Knabit stara się odpowiedzieć na pytania nurtujące sumienie katolików, nie boi się tematów tabu, nie stroni od polityki (bez poprawności) i kontrowersji. Tak jest chociażby w "Ojca Leona słów kilka". Książka ta jest niejako współczesnym katechizmem, gdzie Benedyktyn tyniecki w krótkich, acz wyczerpujących rozdziałach analizuje wybrane zagadnienia życia społecznego. Znajdziemy więc słów kilka o ateizmie, końcu świata, aborcji, celibacie, pedofilii , alkoholizmie, feminizmie czy kryzysie Kościoła.

Ciekawą pozycją wydawniczą są "Medytacje o starości", w których swoje przemyślenia nad przemijaniem spisał nie tylko Ojciec Leon, ale też trzech innych zakonników, naznaczonych wiekiem. Dodatkiem do pięknego wydania na kredowym papierze z licznymi inspirującymi zdjęciami jest płyta CD, na której "Modlitwę na nieudane i trudne dni" o. Karola van Oosta czyta Edward Linde Lubaszenko.

Na księgarskim stoisku znalazły się też nieco starsze wydawnictwa, jak chociażby humorystyczne "Ojca Leona różowe okulary" czy też "Spotkania z Wujkiem Karolem" - w czasie wykładu nie zabrakło wspomnień i anegdot o znajomości z Janem Pawłem II.

Cierpliwość Ojca Leona nie znała granic - każdy otrzymał tyle autografów i dedykacji, ile tylko sobie zażyczył, ponadto zakonnik każdemu składał życzenia na zbliżający się świąteczny czas. A kolejka do wpisów była długa, gdyż czytelnicy dopisali. I jak powiedział mi osobiście O. Knabit: "Widzę, że czytelnictwo w Tarnowie nie zamiera".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!