Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ojczyznę wolną pobłogosław Panie"

Redakcja
Uroczystości w Gorlicach
Uroczystości w Gorlicach Alicja Nowak
11 listopada, to data szczególna w historii naszego narodu. Odzyskanie niepodległości było dla pokoleń Polaków realizacją dziedzictwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Droga do wolności znaczona była licznymi krzyżami.

Krew wielu polskich patriotów wsiąkała w ojczystą ziemię, pozostała też na wszystkich kontynentach, bowiem losy polskiego żołnierza prowadziły w różne zakątki świata. Tam, gdzie się pojawiał, walczył w imię hasła "Za wolność waszą i naszą". Niejeden Polak przemierzył świat, by wolność dotarła do ojczystej ziemi, by darować ją potomnym, często pogrobowcom.

Nie ma w Europie drugiego narodu tak doświadczonego przez historię jak Polacy. Tragizm lat niewoli polegał nie tylko na tym, że Polski nie było na mapach, ale na tym, że na jednym polu bitwy stawali przeciwko sobie przedstawiciele jednego narodu, którzy w obcych mundurach i pod obcym dowództwem prowadzili bratobójczą walkę. Wcielony do rosyjskiej armii warszawiak, strzelał do ubranego w austriacki mundur krakowianina, a wystrzelona z austriackiej broni kula trafiła w serce poznaniaka. Taka bitwa miała miejsce w 1915 roku pod Gorlicami. Jej wynik miał ogromny wpływ na to, że Polska jest niepodległa. Niestety, pozostały po niej na ziemi gorlickiej liczne cmentarze, na których wspólnie spoczywają żołnierze trzech walczących armii: rosyjskiej, niemieckiej i austro- węgierskiej. Nagrobne tabliczki przechowują nazwiska poległych, nie brakuje na nich nazwisk typowo polskich.

Bitwa pod Gorlicami zwana też często Małe Verdun trwała prawie pół roku, ale najtragiczniejsze jej etap przypadł na dni od 2 do 5 maja 1915 roku. Miasto zostało zrujnowane, ale niepokonane, powstało z ruin. Sama zaś bitwa stanowiła przełom w walce z wojskami rosyjskimi, a to zwycięstwo dla Polaków miało szczególny wymiar, dawało nadzieję na zmianę układu sił w Europie. Czekaliśmy jeszcze trzy lata. "Jutrzenka wolności" zawitała 11 listopada 1918 roku. Jak pokazała historia, niepodległość nie jest dana na zawsze, nieraz już ją odzyskiwaliśmy.

Rząd, lokalne władze zmierzają do tego, by Święto Niepodległości było dniem radosnym, nie wiem jednak czy taki stan rzeczy prędko nastąpi. Martyrologia związana z drogą Polaków do wolności pozostawiła niezatarte ślady nie tylko w historii, ale i w literaturze, muzyce. Pisarze i poeci utrwalali cierpienie narodu i robili to na tyle skutecznie, że dzisiaj trudno mówić o drodze do wolności w sposób łatwy i pogodny. Trudno wskrzeszać radość na grobach tych, co za wolność oddali życie. Musimy jednak próbować, bo walcząc o wolną Polskę, walczyli o szczęśliwe życie dla potomnych.

W Gorlicach, tak jak w całym kraju, świętowano 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wspólnej uroczystej sesji Rady Powiatu Gorlickiego i Rady Miasta Gorlice spotkali się przedstawiciele władz samorządowych. Radni i mieszkańcy wzięli też udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie przeszli pod Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, by złożyć hołd tym, którzy ofiarowali nam wolność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto