Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okruchy życia: Historia Reginy Karaś

Redakcja
Regina Karaś z przyjaciółką
Regina Karaś z przyjaciółką Marek Krauss
Wg wiersza miała być zapomniana przez los, a tymczasem w tym roku zostanie upamiętniona w jednym z wydarzeń artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie.

Marek Krauss, artysta malarz ps. "warszawski Nikifor" oraz Dom Kultury w Legionowie zapraszają na promocję niezwykłej płyty, która jest uzupełnieniem dla sztuki teatralnej opartej na prawdziwej historii mamy malarza spisanej w jego autobiografii.

Promocja płyty będzie połączona z wystawą prac Marka Kraussa, wypożyczonych z prywatnej kolekcji Wiesława Sokołowskiego. Dodatkowo odbędzie się prelekcja na temat wydarzeń z okresu, w którym żyła Regina Karaś.

Zapraszamy:
28 marca 2009 roku (sobota); godz. 18
Dom Kultury przy ul. Norwida 10 w Legionowie
oraz
18 kwietnia 2009 roku; godz. 15
Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Film "Historia życia Reginy Krauss - Okruchy życia" można już obejrzeć na stronie https://www.youtube.com/watch?v=KH04sYfv5rQ.

Kilka słów o Reginie Karaś

Regina Karaś urodziła się w 1932 roku w Przasnyszu w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec był opiekunem bożnicy szkolnej i synagogi. W 1939 roku do Przasnysza przybyli pierwsi hitlerowcy. Hitlerowcy grabili, palili i niszczyli wszystko co było związane z historią i kulturą żydowską (m.in. wylali szambo na groby żydów). Wywieźli całą ludność żydowską w kierunku Ostrowia Mazowieckiego. Większość wysiedlonych została zamordowana, nielicznym udało się uciec. Rodzice Reginy przeżyli. Przedostali się do ZSRR. Zmarli podczas oblężenia Leningradu.

Regina, jako sierota, została umieszczona w radzieckim domu dziecka. Wkrótce wraz z ewakuowaną ludnością uciekła z Leningradu przez zmarznięte jezioro (tzw. "drogą życia") w głąb Azji Środkowej. W szpitalu dla sierot została wyleczona i stąd odesłano ją do domu dziecka pochodzenia żydowskiego w Śródborowie (okolice Otwocka). Ukończyła szkołę podstawową w Otwocku i zapisała się do liceum choreograficznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Wkrótce została przyjęta do zespołu pieśni i tańca "Skolimów" w Skolimowie.

Historia Reginy kończy się na roku 1974. Rok wcześniej Regina napisała wiersz. Oto jego fragment:
"[...] mam , syneczka widuję od święta,
i on już o mnie nie pamięta.
nikt nie rzuci kwiatka na mój grób,
tylko chwast soczysty będzie rósł. [..]"

Szczegółową biografię można przeczytać na stronie mkrauss.com.

Historia życia Reginy Karaś została odtworzona na podstawie opowieści ludzi dobrej woli. Jeśli rozpoznajesz osobę na zdjęciu proszę o kontakt:
Marek Krauss
ul. Jagiellońska 71
05 - 120 Legionowo
668 848 971
[email protected] /

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto