(© Materiały prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu)

Bytomska gimnazjalistka Aleksandra Mołdawa została laureatką tegorocznego, X. Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego w Katowicach dla szkół podstawowych i gimnazjalnych za wiersz "Bytom z fantazją."

Organizatorem Konkursu już od 10 lat jest Szkoła Podstawowa nr 30 z Zabrza. W dziecięcym konkursie poetyckim biorą udział placówki szkolne z całego województwa śląskiego. Jak informują twórcy projektu w tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu udział wzięło około 130 szkół z Bytomia, Będzina, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Katowic, Piekar Śląskich, Rybnika, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza i Żor.
Na stronie Szkoły czytamy: Co roku recenzję do poszczególnych tomików piszą znane osobistości ze świata kultury i sztuki. W gronie naszych recenzentów znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Wanda Chotomska, Kazimierz Kutz, Joanna Szczepkowska i Daniel Olbrychski.

Laureatów X Konkursu wyłoniła komisja pod przewodnictwem aktora i poety Zbigniewa Stryi, a wśród recenzentów utworów był Daniel Olbrychski.
Pośród 1800 prac, jakie wpłynęły do organizatorów znalazł się utwór uczennicy Gimnazjum nr 2 w Bytomiu Aleksandry Mołdawy, "Bytom z fantazją". Został on opublikowany w dziesiątym tomiku "Antologii Poezji Dziecięcej".
Warto zwrócić uwagę, że wyróżniony wiersz, laureatka napisała jeszcze jako uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 przy bytomskiej alei Legionów.
Uroczysta prezentacja "złotej setki" utworów i wręczenie dyplomów miała miejsce w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Bytom z fantazją

Miasto bez fantazji na pierwszy rzut oka,
bez Syrenki czy Wawelskiego Smoka.
Wszystko szarobure wydaje się niestety,
bez fantazji, jakiejkolwiek zalety.

Lecz to wszystko bujdy, jakich mało,
więc odwiedź nasz Bytom, teraz śmiało!
Po ulicy Piekarskiej przewiezie cię tramwaj stary,
urok tego miasta to coś więcej niż czary!

Na rogu kamienicy przysiadł skalny smok,
w śpieszących przechodni wbił swój wzrok.
Na rynku Śpiący Lew zaczął pochrapywać,
z cygara Świetlika dym począł się wydobywać.

Dlaczego ludzie tego nie dostrzegają?
Może się śpieszą lub czasu nie mają?
W tym buszu roztargnionych zamyślonych ludzi,
Spójrz na Bytom, z fantazją, który się nie znudzi.


Aleksandra Mołdawa

X Wojewódzki Konkurs Poetycki dla szkół podstawowych i gimnazjów został objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Zabrza.
Warto nadmienić, że edycja tomików poetyckich ukazuje się dzięki wsparciu sponsorów: Kombinatu Koksochemicznego Zabrze S.A. oraz firmie ETISOFT. Współorganizatorami projektu jest Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Zabrzu i Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!