Sekretarz Generalny ONZ stwierdził: "Tragedia w elektrowni jądrowej Fukushima I stawia pytanie o przyszłość energetyki jądrowej i podsyca obawy ludności".

W Genewie odbywała się trzecia, międzynarodowa konferencja na temat redukcji zagrożeń katastrofami. Ban Ki Mun - sekretarz generalny ONZ, podczas obrad okrągłego stołu poświęconego sprawom nuklearnym, wyraził zastrzeżenia do dzisiejszego stanu bezpieczeństwa energetyki atomowej.

W Genewie podano datę konferencji ONZ w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego. Ma się odbyć 22 września 2011 roku. Jej celem będzie analiza i wnioski z wypadku do jakiego doszło w Fukushimie w Japonii. Mają być tam zaprezentowane badania ONZ na temat skutków awarii. Ponadto Konferencja ma przeanalizować rezultaty spotkania organizowanego przez MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej), jakie ma się odbyć w czerwcu w Wiedniu.

Premier Japonii stwierdził, że jego kraj rezygnuje z projektu zwiększania udziału energetyki jądrowej do poziomu 50 procent ogólnej mocy (z aktualnego poziomu 30 procent). Filarem polityki energetycznej kraju ma stać się energia odnawialna, w tym słoneczna.

Chiny ogłosiły, że w najbliższym czasie zweryfikują założenia swojego programu atomowego. Aktualnie w tym kraju budowanych jest prawie połowa wszystkich elektrowni atomowych powstających na ziemi. Wcześniej z programu atomowego zrezygnowały Włochy.źródła:
- ONZ: wypadek w Fukushimie ujawnił niedostatek bezpieczeństwa
- Premier Kan: Japonia zmieni swą politykę jądrową

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!