W ramach festiwalu OPAL otwarto wystawę poświęconą 2 Pułkowi Strzelców Konnych.

Otwarcie nastąpiło w piątek o godz. 19.30. Na wystawie zobaczyć można m.in. archiwalne zdjęcia, a także rys historyczny. W sumie prezentowanych jest sześć tablic z ciekawymi informacjami i fotografiami.

2 Pułk Strzelców Konnych, był pułkiem kawalerii Wojska Polskiego. W 1937 roku jednostka ta stała się częścią Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Pułk zasłynął przede wszystkim ze swych działań podczas kampanii wrześniowej, kiedy to uczestniczył w bitwie pod Mokrą. 2 Pułk Strzelców Konnych stanowił odwód, brał udział w kontrataku przeciwko niemieckiej 4 Dywizji Pancernej.

Z 3 na 4 września żołnierze pułku zniszczyli kilkanaście cystern i czołgów należących do Niemców w okolicach miejscowości Kamieńsk.

Pułk na skutek strat spowodowanych niespodziewanym atakiem niemieckiej kolumny pancernej, został rozbity 23 września 1939 roku.

Organizatorem wystawy jest Harcerski Klub Jeździecki z Hufca ZHP Radomsko. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia także tej jednostki.

Wystawa jest częścią XXV Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL odbywającego się w dniach 2-4 grudnia w Radomsku. Na festiwal składają się konkursy piosenki, plastyczny, literacki, fotograficzny oraz recytatorski, a także imprezy towarzyszące. W festiwalu biorą udział zarówno członkowie ZHP, jak i osoby nie mające nic wspólnego z harcerstwem. Oficjalna strona internetowa festiwalu znajduje się pod adresem www.opal.zhp.pl.

Serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl objął patronat medialny nad XXV Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalem Artystycznym OPAL.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!