Oranżada to z pewnością jedna z największych dum Otwocka. I nie chodzi tu wcale o słodki gazowany napój, lecz o smakowite dźwięki. A raczej "psychodelicje" - bo tak właśnie grupka utalentowanych muzyków określa swoją oryginalną twórczość.

Oranżada ma już na koncie wiele sukcesów, ale wciąż pnie się w górę. Zespół powstał w 2002 roku i początkowo funkcjonował jako trio w składzie: Robert Derlatka, Michał Krysztofiak i Artur Rzempołuch. Wtedy zaczęły powstawać pierwsze materiały, a demo trafiło w ręce legendarnego Piotra Kaczkowskiego z radiowej Trójki. Dzięki temu utwór "Ulice" pojawił się na składance "Minimax.Pl" w 2003 roku. Muzycy szybko złapali wiatr w żagle. Zaczęło się koncertowanie i powstała płyta. Album nazwany najprościej jak się da - "Oranżada" , nagrany w 2004 roku, okazał się prawdziwym sukcesem. Potem przyszedł czas na koncerty w Polsce i za granicą.

"Drzewa w sadzie zdzikły" to nazwa drugiego, równie dobrze przyjętego albumu z 2006 roku. To wtedy właśnie muzycy nawiązali współpracę z saksofonistą Pawłem Jordanem. Kolejnym sukcesem był klip, który otrzymał nominację na festiwalu YACH Film. Ciekawostką jest, że zespół zajął się w międzyczasie także tworzeniem muzyki do niemych filmów Charliego Chaplina. W końcu rozpoczęły się prace nad trzecim albumem. W 2008 roku Oranżada zyskała nowego członka, Maćka Łabudzkiego, który znacznie urozmaicił brzmienie zespołu za sprawą konga, fletów, perkusjonaliów, trąbki i samplerów.Wreszcie przyszedł czas na "SAMSARĘ". Album pojawił się na rynku w lutym 2010.

Opisanie w kilku słowach tworzonych przez Oranżadę dźwięków nie należy do zadań łatwych.
Zbyt awangardowe jak na pop i zbyt popowe jak na awangardę - to słowa samego perkusisty.
To Michał Krysztofiak stworzył rozpowszechniony później przez dziennikarzy termin "psychodelicje" - czyli wszelkie psychodeliczne, typowe dla otwockiego zespołu brzmienia. Inspiracją były lata 60.
nowa fala i punk, przede wszystkim jednak zespołowi patronują gwiazdy krautrocka z Can na czele.Co usłyszymy na najnowszym krążku? Z pewnością różni się on znacznie od dwóch poprzednich, jest lżejszy i delikatniejszy, jednak zespół nie zatracił charakterystycznego dla siebie psychodelicznego brzmienia. Pojawili się również muzyczni goście: Bolek Błaszczyk (Grupa MoCarta) z synem Mikołajem, Paweł Jordan (ex Kult), Anucha Piotrowska (Żywiołak), Karolina Kozak (działalność solowa, Dr.No) oraz Lidia Jaczech. Prawdziwą niespodzianką jest zawarte na płycie mini słuchowisko pt. " Jazda do Otwocka" - fragmenty wiersza Mirona Białoszewskiego wykorzystane przez aktorów Teatru im. S. Jaracza w Otwocku (Przemka Skoczka i Krzysztofa Czekajewskiego). Warto posłuchać!Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!