Logo Polskich nagród Filmowych Orły 2013 Logo Polskich nagród Filmowych Orły 2013

Logo Polskich nagród Filmowych Orły 2013. (© www.pnf.pl)

W poniedziałek, 4 marca 2013 roku, w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się piętnasta już ceremonia rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się film Macieja Krzysztalowicza "Obława".

"Obława", historia zemsty kaprala Wydry, specjalisty od wykonywania wyroków, za skrytobójczą śmierć jego oddziału partyzanckiego triumfowała w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepsze zdjęcia (Orzeł dla Arkadiusza Tomiaka), najlepsze kostiumy Magdaleny Rutkiewicz - Luterek i najlepszy dźwięk (nagroda dla Barbary Domaradzkiej i Piotra Domaradzkiego. Orła dla najlepszego reżysera otrzymał Roman Polański za film "Rzeź".

Kapituła Polskich Nagród Filmowych nagrodziła scenariusz "Drogówki" autorstwa Wojciecha Smarzowskiego, scenografię Allana Starskiego do "Pokłosia", muzykę Mariusza Ostańskiego w filmie "Komeda, Komeda", montaż Jarosława Kamińskiego w filmie "Jesteś Bogiem". Najlepszy film dokumentalny to "Wirtualna wojna" Jacka Bławuta.

Nagrody aktorskie powędrowały do Agnieszki Grochowskiej za główną rolę kobiecą w filmie "Bez wstydu" i Macieja Stuhra (najlepsza główna rola męska w "Pokłosiu"). Najlepsze drugoplanowe role zagrali i Orły otrzymali: Joanna Kulig w filmie "Sponsoring" oraz Arkadiusz Jakubik w "Drogówce". Aktorskim odkryciem roku został Michał Urbaniak za rolę w filmie "Mój rower".

Specjalną nagrodę Orła za osiągnięcia życia otrzymała Danuta Szaflarska, która zagrała m.in zielarkę w "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego. Laureatem Orła Publiczności został natomiast film "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Galę w Teatrze Narodowym prowadził w tym roku Arkadiusz Janiczek.

Chcesz obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź aktualny program telewizyjny!

Zarejestruj się i napisz artykuł

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!