W najbliższy piątek (6 stycznia) po raz kolejny Polacy wezmą udział we wspólnym świętowaniu "Trzech Króli". W 24 miastach zorganizowane zostaną uroczyste orszaki kolędników.

Już po raz czwarty warszawski Orszak zgromadzi mieszkańców stolicy i turystów. W samo południe korowód ruszy z Placu Zamkowego do stajenki zbudowanej na Placu Piłsudskiego. Wśród największych atrakcji znajdą się: rydwan królewski, którym będzie poruszał się Król Europejski, wielbłądy Króla Afrykańskiego i smok chiński animowany przez aktorów w orszaku Króla Azjatyckiego.

Uczestnicy spotkania będą wyposażeni w specjalne śpiewniki kolęd, przygotowane przez organizatorów. Można je pobrać (i zabrać na spotkanie w każdym mieście) ze strony orszak.org.

Lubelski Orszak wyruszy o godz. 11.45 z placu Litewskiego do katedry. Również będzie międzynarodowo - Trzej Królowie będą reprezentować różne kontynenty. Dzieci proszone są o przygotowanie stroju kolędników i dołączenie do świty wybranego władcy.

Również w samo południe zgromadzą się na Placu Armii Krajowej mieszkańcy Szczecina. Organizatorzy tajemniczo ostrzegają, że podczas przemarszu ulicami miasta będą musieli zmierzyć się z wieloma pokusami i stoczyć walkę dobra ze złem...
Poznaniacy uformują Orszak o godz. 12 na Placu Wolności. Zakończy go wspólna msza święta w kościele o. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Niewątpliwą atrakcją dnia będzie udział wielbłąda Chestera. Poznaniacy zorganizowali zbiórkę pieniędzy potrzebnych na sprowadzenie zwierzaka, który powiezie jednego z monarchów.

Wrocławianie wyruszą z Ostrowa Tumskiego. Król Herod zaprosi gości na ucztę. Aniołowie pokonają diabły w miejskiej bitwie. A na koniec wszyscy oddadzą pokłon Dzieciątku na Rynku.

Tatrzański Orszak Trzech Króli rozpocznie się po mszy w zakopiańskim kościele przy Krupówkach. Jego finał przewidziano pod kinem "Sokół" gdzie odbędzie się Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach".

"Cieszę się, że dzięki idącym w Orszaku Trzech Króli kolędnikom ulice polskich miast będą rozbrzmiewać kolędami i pastorałkami śpiewanymi w Polsce od zawsze, powszechnie i przez wszystkie stany. Bo polskie święta to święta przy dźwiękach kolęd" - czytamy we wpisie Bronisława Komorowskiego do orszakowego śpiewnika kolęd. "Tak jest i dzisiaj, a patrząc na nasze dzieci i młodzież kroczące co roku w tym barwnym pochodzie - możemy oczekiwać, że tak będzie również w przyszłości" - dodał prezydent.
Już w najbliższy piątek znowu będziemy mieć szanse wspólnie kultywować tę tradycję. Sprawdźcie, czy w Waszej miejscowości organizowany jest orszak: www.orszak.org.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!