Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oryginalny sylwester na Rynku Głównym w Krakowie

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Podczas imprezy sylwestrowej na krakowskim Rynku Głównym 2010/2011
Podczas imprezy sylwestrowej na krakowskim Rynku Głównym 2010/2011
Bez zagranicznych gwiazd, ale z Kroke, Wawelami i Pod Budą na scenie. A zamiast pokazu sztucznych ogni, laserowe widowisko. Tak w skrócie przedstawia się zabawa sylwestrowa na krakowskim Rynku Głównym, która zdaniem organizatorów wcale nie jest "kryzysowa".

W tym roku organizujemy Sylwestra według nowej formuły (...) Sylwester po krakowsku to różnorodność, oryginalność i zabawa dla wszystkich. To także artystyczny kocioł i możliwość zabawy przy zróżnicowanej stylistycznie muzyce. Wszystkich wykonawców, którzy wystąpią na krakowskim Sylwestrze łączy jedno: pasja tworzenia, unikatowość i oryginalność, a więc cechy, które wyróżniają artystyczny Kraków na tle globalizującego się także muzycznie świata - podkreślała na środowej konferencji prasowej ws. tegorocznego plenerowego sylwestra Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. kultury, promocji i sportu. Wyprzedzając pytania miejscowych dziennikarzy, szybko zdementowała pogląd, jakoby program tegorocznego sylwestra na Rynku Głównym jest wyjściem "kryzysowym". A w repertuarze imprezy znajdziemy m.in. Zespół Pod Budą z Andrzejem Sikorowskim na czele, Jan Wojdak z zespołem Wawele, Joanna Słowińska, Fox Gang, Eluktrick, Teddy Jr. (znani z występów w programie "Must Be The Music"), Don’t Ask Smingus, zespół Kroke z Mają Sikorowską, Vladimirska oraz grupa Kulturka.

Udział artystów cudzoziemców, którzy zamieszkali w Krakowie, będzie świetną promocją dla miasta (...) Nic tak dobrze nie przemawia w dzisiejszym świecie, jak fakty. W naszym mieście jest potencjał artystyczny, który powinien zostać wykorzystany do promocji Krakowa - argumentował Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, który odpowiada za stronę artystyczną sylwestrowej zabawy. On również stwierdzeniem, że jeśli jest to impreza kryzysowa, to każdemu życzy takiego kryzysu jasno pokazał, co sądzi o zarzutach wobec zbliżającego się sylwestra. Nie da się ukryć, że tegoroczna impreza z 31 grudnia na 1 stycznia przedstawia się w grodzie Kraka w alternatywny sposób, w porównaniu z Wrocławiem i Warszawą, gdzie ich władze i sponsorzy nie zamierzają oszczędzać na zbliżającym się sylwestrze. Szefowa Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), Izabela Helbin, mówiła natomiast o szczegółach projektu Wieży Babel, w którą na tą wyjątkową noc zamieni się Wieża Ratuszowa, jeden z symboli Rynku Głównego. Chcemy podkreślić, że Kraków to nie tylko symbol historii i tradycji, ale również miasto tolerancji i gościnności (...) Dlatego obok znanych i lubianych krakowskich artystów, usłyszymy także zagranicznych twórców, którzy związali się z Krakowem. Pokochali to miasto, tu chcą żyć, pracować i tworzyć - mówiła dyrektor KBF (poniżej relacja z krakowskiego sylwestra sprzed dwóch lat).

Organizatorzy wydarzenia nic nie mówią o tradycyjnym pokazie sztucznych ogni - ma go zastąpić ten z udziałem laserów. Sylwestrową imprezę będzie prowadzić Aldona Jankowska, a pierwsze koncerty rozpoczną się o godz. 20.30. Promocja wydarzenia rozpocznie się po 1 grudnia, kiedy na ulicach grodu Kraka i mediach pojawią się reklamy plenerowego sylwestra, a tydzień później władze Krakowa przedstawią zmiany w komunikacji miejskiej i ograniczeniach w ruchu drogowym podczas trwania imprezy. Tego samego dnia, zostanie podany dokładny program występów na scenie. Na przestrzeni ostatnich lat, krakowski sylwester plenerowy gromadził średnio 100 tys. osób. Czy i w tym roku ten wynik zostanie osiągnięty, a może nawet poprawiony?

Krótka charakterystyka gwiazd krakowskiego sylwestra:

Don’t Ask Smingus - na ten krakowski zespół składają się muzycy z wielu krajów świata m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W ich repertuarze znajdziemy rhythm’n’bluesa z rockowym zacięciem, głębokim sentymentem do folku, prawdziwym uczuciem do funku i niegasnącą miłością do szarpiących duszę tekstów.

Eluktrick - znana wśród krakowskich klubowiczów grupa zgrabnie łączy avant-rock, psychodeliczne brzmienia i punka. W zeszłym roku wydali swój debiutancki album pt. "Ad Just Meant" i szybko zdobywają kolejnych fanów.

Foxgang - kolejny międzynarodowy kolektyw muzyczny, składający się z przedstawicieli Wielkiej Brytanii, USA, Afryki Północnej, Francji oraz Polski. Połączył ich gród Kraka oraz niegasnące zamiłowanie do indie rocka i muzyki elektronicznej.

Grupa Pod Budą - prawdziwy symbol krakowskiej sceny muzycznej, z bardzo wyrazistym Andrzejem Sikorowskim na czele. Od ponad trzydziestu lat nie schodzą z czołówki rodzimych grup, zakochanych w poezji śpiewanej. Podczas imprezy sylwestrowej nie zabraknie na pewno popularnych utworów, jak i tych znanych tylko najwierniejszym fanów.

Maja Sikorowska & Kroke - nazwisko Sikorowski podczas krakowskiej imprezy sylwestrowej pojawi się również za sprawą Mai, córki Andrzeja. Wykonująca muzykę od ballad po blues rocka również po grecku, porwie do zabawy wraz z zespołem Kroke. Powstała w 1992 r. grupa czerpie inspirację dla swoich piosenek z wielu rejonów świata, bazując na żydowskich brzmieniach.

Joanna Słowińska - etno i world music to jej drugie imię, jedna z niewielu bardzo wszechstronnych piosenkarek na polskim rynku muzycznym. Ze swoimi recitalami pojawiała się w całej Europie oraz za oceanem.

Teddy Jr. - pod tym pseudonimem ukrywa się holenderski artysta, muzyk i performer, który związał całe swoje życie z Krakowem. W swojej muzyce łączy folkowe brzmienia z energią grunge; u lat 90. Dali się poznać szerokiej publiczności przez udział w telewizyjnym widowisku "Must Be The Music", a w tym roku muzykowi wraz z jego zespołem udało się wystąpić przed samym Peterem Gabrielem.

Vladimirska - retro-circus-folk, bo tak członkowie tej grupy definiują tworzoną przez siebie muzykę, zaprezentuje ten wielonarodowościowy skład. Za wydany rok temu debiutancki album "Nights Trains", otrzymali prestiżową nagrodę niemieckich krytyków muzycznych, w kategorii Folk.

Wawele & Jan Wojdak - choć przydomek "dinozaury" świetnie do nich pasuje, to wcale nie oddaje ich nie mijającej muzycznej przygody. Legendarny zespół polskiej sceny rozrywkowej, ma za sobą cały stos albumów i występów na prestiżowych festiwalach.

Zespół Kulturka - powstał w 1998 roku w Krakowie. Największymi atutami zespołu są przebojowe rockowe kompozycje w nowoczesnych aranżacjach, znakomite teksty pisarki i poetki Joanny Oparek oraz mocny i oryginalny głos wokalistki Joanny Mendyki.

Oficjalna strona Sylwestra na Rynku Głównym w Krakowie

Zarejestruj się i napisz artykuł

Znajdź nas na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto