Kosmos wielu z nas może kojarzyć się z czymś nieosiągalnym i niepoznawalnym. Człowiek jednak sięga coraz dalej w głąb Wszechświata, odkrywając wiele dziwnych rzeczy, ale i pięknych obiektów.

Czy patrząc nocą w niebo, zdajesz sobie sprawę, że gdzieś tam w kosmosie są obiekty tak piękne i dziwne, że to nawet nie śniło się filozofom? Wiadomości24.pl zapraszają na krótką wędrówkę po Wszechświecie, tropem niezwykłych osobliwości.

O koniu, co przysłania nam gwiazdy


Naszą podróż zaczniemy od gwiazdozbioru Oriona widocznego na Polskim niebie w miesiącach zimowych, od października do marca. Znajduje się tam niezwykła mgławica ciemna (wielka chmura gazu i pyłu o niskiej temperaturze) zwana Końskim Łbem. I bardzo słusznie, bo jej wygląd rzeczywiście przypomina głowę konia. Położona jest jakieś 1500 lat świetlnych stąd, a jej rozciągłość szacuje się na 3,5 roku świetlnego.

Mars też patrzyZnacznie bliżej nas, na sąsiedniej planecie Mars, w wyniku wielu milionów lat procesów geologicznych i kosmicznych została uformowana twarz. Kiedy sonda Viking 1 w 1976 roku, po raz pierwszy sfotografowała ten teren, doszło do wielkiej sensacji. Na zdjęciach widniał bowiem twór przypominający ludzką twarz. Później jednak stwierdzono, że to tylko gra świateł nadała temu obiektowi takie znaczenie i rangę.

Eskimos w kosmosie...?


A owszem takiego też można znaleźć. Niestety nie jest to przedstawiciel homo sapiens, a osobnik z gatunku mgławic planetarnych. Mgławice takie powstają w wyniku odrzucenia przez umierającą gwiazdę gazu i pyłu z jej zewnętrznych warstw. Z gwiazdy powstaje często tzw. biały karzeł, czyli zapadnięta gwiazda o bardzo dużej gęstości materii. Nasze Słońce za jakieś 5 mld lat również może stać się białym karłem. Dla nas ludzi, zagadką jest, co powoduje taką złożoność gazu w tej, jak i innych mgławicach planetarnych.

Eksplodujące Słońce


Na naszym Słońcu ciągle coś się dzieje. Najefektowniejsze są jednak tzw. protuberancje słoneczne. Zbudowane są ze stosunkowo chłodnej, lecz gęstej plazmy - najprościej mówiąc - wyrzuconej z powierzchni Słońca w wyniku różnicy między ciśnieniem magnetycznym (dominującym w wyższych warstwach Słońca), a ciśnieniem gazu. Swój nie mały wpływ na to ma także pole magnetyczne naszej gwiazdy.

I tak oto dobiegła końca nasza krótka wędrówka tropami niezwykłych osobliwości Wszechświata. Może nie ostatnia...

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!