(© fot.Materiał promocyjny wydawnictwa Wektory)

W latach 1936-1939 w Hiszpanii miała miejsce niezwykle wyniszczająca i tragiczna w skutkach wojna domowa. Niestabilność polityczna przerodziła się w bratobójczą walkę pomiędzy zwolennikami komunizmu a nacjonalizmu w obronie wiary i krzyża.

Warren H. Carroll to amerykański historyk i katolicki pisarz urodzony w 1932 roku. Na Uniwersytecie Columbia otrzymał tytuł doktora historii. Literat swego czasu pracował w strukturach CIA, gdzie zgłębiał komunistyczną propagandę, co zaowocowało powstaniem miedzy innymi księgi: "Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej". Zmarł w 2011 roku pozostawiając po sobie wiele znanych i cenionych dzieł.

Wiele z jego dzieł opisuje tematykę chrześcijaństwa oraz historię Kościoła katolickiego w kontekście pewnych wydarzeń historycznych. Nie inaczej jest i w tej książce. „Ostatnia Krucjata. Hiszpania 1936” to retrospekcja wydarzeń, ukazująca kronikę męczeńskich śmierci wielu ludzi w obronie wiary na tle hiszpańskiej wojny domowej.

Wyniszczająca wojna domowa w Hiszpanii nie oszczędzała nikogo. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z jednej strony walczyli wspierani przez Stalina komuniści, socjaliści i anarchiści a z drugiej finansowani przez faszystów i nazistów – nacjonaliści. Jednak to ci pierwsi doszli do wniosku, że za całym złem w Hiszpanii stoi Kościół Katolicki i to z nim w pierwszym rzędzie należy podjąć walkę.

Dziesiątki tysięcy kościołów, kaplic, świątyń zostało splądrowanych. Wielu zakonników, duchownych, zakonnic zginęło śmiercią męczeńską nierzadko zabici w okrutny sposób. Spośród poległych w tej wojnie, papież Jan Paweł II beatyfikował prawie dwustu męczenników.

W odpowiedzi na takie prześladowania hiszpańscy katolicy nie pozostali dłużni i odpowiedzieli ogłoszeniem krucjaty. Chociaż nikt nie dawał im szans na zwycięstwo to krzyżowcy zwyciężyli. Tym samym Kościół Katolicki przetrwał w Hiszpanii po dziś dzień.

To wzruszająca książka opowiadająca o walce za ojczyznę i wiarę w imię wolności i patriotyzmu, przeciwko próbie narzucenia obcych ideologii. To bardzo trudny, ale i niezwykły dokument, bo zreferowany w zupełnie inny sposób niż te, które są ogólnie znane.

„Ostatnia krucjata” jest książką, która z pewnością nie jest adresowana do każdego czytelnika. Sporo tu dat, nazwisk, miejsc, opisów. Nie jest to typowa wojenna opowieść z wartko płynącą akcją. To dokument z tamtych dni mówiący o tym, ze ludzie nie są aniołami. To akt oddający prawdę o cenię, jaką przyszło zapłacić za wyznawaną religię i idee.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z tak ciekawie opowiedzianym fragmentem historii XX wieku.

Autor: Warren H. Carroll
Tytuł: Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936
Wydawnictwo: Wektory
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 203 s.
Oprawa: miękka

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!