Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Św.: Wieczór z żywym słowem w kościele Świętej Jadwigi

Redakcja
Jan Krzysztof Szczygieł prowadzi koncert "Mazowsza" w Ostrowcu Świętokrzyskim (maj 2011 r.).
Jan Krzysztof Szczygieł prowadzi koncert "Mazowsza" w Ostrowcu Świętokrzyskim (maj 2011 r.). Krzysztof Krzak
W niedzielę, 22 stycznia 2012 roku, po mszy wieczornej w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowano wieczory z żywym słowem. Wystąpił Jan Krzysztof Szczygieł.

Aktor Jan Krzysztof Szczygieł urodził się wprawdzie w Starachowicach, ale związany jest z Ostrowcem Świętokrzyskim. To tu rozwijał swoje predyspozycje aktorskie w amatorskim teatrze prowadzonym przez Elżbietę Baran (przy współpracy krakowskiej aktorki, Anny Lutosławskiej) w Miejskim Centrum Kultury. Pierwszą rolę na "prawdziwej" (Majstra w "Zemście" Aleksandra Fredry) zagrał Szczygieł w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Potem rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W trakcie studiów współpracował z łódzkim Teatrem Powszechnym i Studyjnym. Po studiach zaangażował się do Teatru Powszechnego w Radomiu, gdzie zagrał m.in. w "Szkole mężów" Moliera, "Odprawie posłów greckich" Kochanowskiego i "Ślubie" Gombrowicza. Jan Krzysztof Szczygieł ma na swoim koncie także role w "Królu Learze" Szekspira, którego w Teatrze na Woli w Warszawie wyreżyserował Andriej Konczałowski.

Filmowym debiutem Szczygła był Pawelec w słynnej swego czasu "Samowolce" Feliksa Falka (1993 r.). Od tamtej pory aktora widzieliśmy w takich filmach i serialach, jak "Ojciec Mateusz", "M jak miłość", "Szpilki na Giewoncie", "Układ warszawski", "Na dobre i na złe", "Weekend". Występuje najczęściej w rolach drugoplanowych lub epizodach. Zagrał też Hermana Witkowskiego w ... reklamie jednego z banków. Jan Krzysztof Szczygieł dał się poznać jako prowadzący w TV 4 program "Wokanda", realizator felietonów i wywiadów dla "Pegaza" (TVP 1), a także jako konferansjer podczas koncertów Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" i Chóru Aleksandrowa. Prowadzi również szkolenia "Kreowanie wizerunku - czyli jak sprawić, aby nas kupowano". W minionym roku nawiązał współpracę z ostrowickim Miejskim Centrum Kultury, gdzie prowadził warsztaty dla uzdolnionej teatralnie młodzieży.

Podczas niedzielnego koncertu poezji w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim Jan Krzysztof Szczygieł przeczytał fragmenty „Powstania narodu polskiego” Maurycego Mochnackiego oraz „Ksiąg narodu polskiego” Adama Mickiewicza. To niełatwe w odbiorze teksty, ale traktujące o bardzo istotnych sprawach z historii naszego państwa i narodu. Zawierają ogromny ładunek tak coraz mniej, niestety, obecnego w naszym życiu i postępowaniu patriotyzmu. Autorzy doby romantyzmu podkreślają w swoich utworach znaczenie wiary i wspomnianej już miłości do ojczyzny dla zachowania poczucia odrębności i wspólnoty narodowej Polaków żyjących pod panowaniem zaborców.

Jan Krzysztof Szczygieł z ogromnym talentem interpretacyjnym oddał najważniejsze przesłanie obu utworów. Szkoda, że spora grupa słuchaczy opuszczała kościół w trakcie czytania, przeszkadzając tym samym pozostałym w skupieniu niezbędnym do odbioru tych dzieł. Ci, co wyszli przed czasem, nie mogli posłuchać porywającego finału wieczoru i ... nagrodzić artysty dobrowolnymi datkami do wystawionego przezeń koszyczka.

Następny "Wieczór z żywym słowem" w kościele Św. Jadwigi Królowej już w lutym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto