Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Był plener, jest wystawa!

Redakcja
Organizatorzy pleneru: Andrzej Łada i Krzysztof Zając oraz jedna z uczestniczek, Stanisława Zacharko podczas wernisażu.
Organizatorzy pleneru: Andrzej Łada i Krzysztof Zając oraz jedna z uczestniczek, Stanisława Zacharko podczas wernisażu. Krzysztof Krzak
W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzono 4 lutego 2017 roku już 209. ekspozycję. Prezentowane jest na niej artystyczne pokłosie ogólnopolskiego pleneru ART - EKO 2016.

Historia plenerów organizowanych przez Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików z siedzibą w Kielcach sięga 1988 roku. Pierwszy z nich, pod nazwą "Pogranicza", odbył się w Krasiczynie koło Przemyśla. Miejscem ubiegłorocznego, 29. Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego ART - EKO był Ostrowiec Świętokrzyski i sąsiadujące z nim gminy. Bazę wypadową dla jego uczestników stanowił Pałac Tarnowskich. To stąd w październiku 2016 roku artyści wyruszali w różne ciekawe miejsca, by pokazać swoje widzenie wartych - ich zdaniem - utrwalenia obiekty i ludzi. Kustosz Galerii Fotografii i współorganizator pleneru, Andrzej Łada, przypomniał podczas wernisażu, że ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury ma kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu podobnych imprez (jeden z plenerów odbył się nieodległym Bałtowie z udziałem księżnej Druckiej - Lubeckiej, której rodzice byli przed wojną właścicielami tej miejscowości).

- Do 1994 roku ideą plenerów ART - EKO było fotograficzne penetrowanie kulturowych tradycji Polski południowo - wschodniej - przypomniał podczas sobotniego wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, komisarz i uczestnik 29. pleneru, Krzysztof Zając. - Od tamtego czasu plener zadomowił się na Kielecczyźnie, z wyjątkiem 2009 roku, gdy impreza odbyła się na Łemkowszczyźnie. Przez te lata zmieniała się jego formuła i długość trwania, która wynosiła z reguły dwa tygodnie, a fotograficy pracowali ramię w ramię z malarzami i rzeźbiarzami. Jedno, co się nie zmieniło, to inspiracja do poszukiwania własnej wypowiedzi twórczej, nawiązywanie znajomości z innymi twórcami, owocujących dalszymi kontaktami i motywującymi omówieniami wzajemnych osiągnięć artystycznych.

W 29. Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym ART - EKO 2016 wzięło udział blisko czterdziestu artystów. Na wystawie w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim prezentowane są prace 33 z nich. Najliczniej reprezentowani są fotograficy z Kielc - 10 artystów, w tym Stanisława Zacharko, Andrzej Borys (pomysłodawca obecnej nazwy pleneru), Artur Dziwirek, Łukasz Max Kania, Jarosław Siłakiewicz; sześciu fotografików reprezentuje środowisko warszawskie, m.in. Jolanta Rycerska (prezes Zarządu Głównego ZPAF), Sergiusz Sachno, Sławomir Zieliński, Rafał Stankiewicz; przez najbliższy miesiąc w Ostrowcu świętokrzyskim można też oglądać prace twórców z Konina, Końskich (Zofia i Wiesław Turno), Częstochowy, Radomia, Rzeszowa, Stalowej Woli, Lusowa koło Poznania (aktorka, Kamila Sammler) i jedynego reprezentanta Ostrowca Świętokrzyskiego, Andrzeja Łady. Wydaje się, że są wśród nich godni następcy uczestników pierwszych plenerów, m.in. Edwarda Hartwiga, Jana Berdaka, Waldemara Jama czy Pawła Pierścińskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto