Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Dyskutowano o godności dziecka

Redakcja
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim gościła uczestników konferencji korczakowskiej.
Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim gościła uczestników konferencji korczakowskiej. Krzysztof Krzak
W przeddzień międzynarodowego święta dziecka i w Roku Janusza Korczaka w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja naukowa pod hasłem "Dzieci to przyszli ludzie - godność dziecka w pedagogice korczakowskiej".

Organizatorami tej przeznaczonej głównie dla nauczycieli i pedagogów konferencji był Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych "Źródło", Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach (filia w Ostrowcu Świętokrzyskim) i miejscowa Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, która była gospodarzem całego przedsięwzięcia. Słuchacze mogli wysłuchać wielu interesujących wystąpień poświęconych działaniom na rzecz dzieci i młodzieży. Profesor Barbara Kałdon mówiła o dzieciach ulicy, jako formie patologii społecznej i perspektywie historycznej przemocy wobec dziecka; dr Anna Pierścińska - Maruszewska z WSBiP zajęła się relacjami matka - dziecko utrwalonymi w języku; dr Anna Dąbrowska z tej samej uczelni przedstawiła innowacyjne oddziaływania resocjalizacyjne dla nieletnich sprawców zachowań przestępczych. Korczakowski akcent pojawił się w wystąpieniu dr Edyty Wolter z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie "Dziecko jako podmiot procesu wychowania w koncepcji Janusza Korczaka".

Gościem ostrowieckiej konferencji była sędzia Anna Maria Wesołowska z Sądu Okręgowego w Łodzi, ekspert od przestępczości zorganizowanej, doradca Ministra Sprawiedliwości w Radzie ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem. Do niedawna pani sędzia prowadziła sygnowany własnym nazwiskiem program z gatunku court show w TVN, który przestał być realizowany, bo zdaniem producenta okazał się za bardzo edukacyjny, a za mało rozrywkowy. Anna Maria Wesołowska jako jedyna z prelegentek spotkała się także z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Frekwencja na tym spotkaniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Uczniowie ostrowieckich szkół uzyskali od pani sędzi rzeczowe informacje na temat grożących ich niebezpieczeństw, a także konsekwencji prawnych, jakie mogą ponieść za czyny niezgodne z obowiązującymi normami społecznymi. Wielu młodym osobom spotkanie z sędzią Wesołowską uświadomiło ich prawa i drogi postępowania w sytuacji, gdy staną się ofiarami działań przestępczych. Wydaje się, że takie fachowe i podane przystępnym językiem informacje podnoszą świadomość prawną młodych ludzi (nie tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim, bo sędzia Anna Maria Wesołowska jeździ po kraju i wykorzystując swą medialną popularność prowadzi edukację prawną wśród młodzieży, a ta okazuje się niezbędna, bo z zachowaniami godnymi napiętnowania można się już spotkać w ... przedszkolu). Anna Maria Wesołowska napisała książkę "Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny", która w bardzo przystępny sposób wyjaśnia dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom meandry prawnicze dotyczące młodego człowieka.
Właśnie nowym zagrożeniom dzieci i młodzieży oraz sposobom szybkiej interwencji poświęcone było spotkanie sędzi Anny Marii Wesołowskiej z kadrą pedagogiczną ostrowieckich szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pani sędzia zwróciła się do przybyłych pracowników oświaty, by nie "zamiatali pod dywan" zjawisk, które mogą się okazać groźne dla ich podopiecznych, a które zdarzają się na terenie większości polskich szkół. Zaczyna się często od "zwykłych" pacnięć jednego ucznia przez drugiego, potem pojawiają się rozboje, wymuszenia... Eskalacja przestępczych zachowań młodzieży następuje szczególnie w szkołach podstawowych i gimnazjalnych (sędzia Wesołowska z satysfakcją zauważyła, że w szkołach ponadgimnazjalnych ich ilość poważnie spada). Grooming, przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc, przemoc w rodzinie, prostytucja małoletnich - to czyny i zjawiska przestępcze, z którymi najczęściej spotykają się obecnie młodzi ludzi i na które powinni być wyczuleni ich nauczyciele i wychowawcy. Sędzia Anna Maria Wesołowska "podpowiedziała" pedagogom metody postępowania w przypadkach, gdy zetkną się z wymienionymi wyżej sytuacjami. Okazuje się, że nowe regulacje prawne dają szkole spore możliwości w sferze bronienia bezpieczeństwa młodych ludzi i powinna ona z nich odważnie korzystać.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto