Do końca czerwca 2016 roku w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Wardyńskiego można oglądać książki fotograficzne stworzone przez lokalnych fotografików podczas warsztatów "8h books".

Premierowa prezentacja jedynej w swoim rodzaju ekspozycji nastąpiła 3 czerwca br. i ukazała efekt trzydniowych warsztatów skierowanych do ostrowieckich fotografików. Prowadzącymi trzydniowe warsztaty, których efektem są wyjątkowe książki prezentowane w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej, byli: Katarzyna Zolich, Ewa Behrens i Katarzyna Legendź z Fundacji Paper Beats Rock, która na swojej stronie internetowej informuje, że kładzie nacisk na świadome wykorzystywanie języka wizualnego, wynikające ze zrozumienia społecznych kontekstów funkcjonowania obrazu. Zadaniem każdego z uczestników warsztatów przeprowadzonych w Ostrowcu Świętokrzyskim było wykonanie - na podstawie własnych fotografii - makiety książki fotograficznej. Organizatorami warsztatów było Biuro Wystaw Artystycznych i Miejska Biblioteka Publiczna, a partnerem Drukarnia "Miasto Kolorów". Instruktorzy nie ograniczali zakresu tematycznego przyszłych prac.

Finalnie powstało sześć książek fotograficznych, z których aż cztery stworzyli członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki znanego z wielu niecodziennych inicjatyw kulturalno - społecznych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Jowita Paszko i Karol Kisiel nie nadali swoim pracom konkretnego tytułu, Maciej Biedka przedstawił najbardziej bodaj kontrowersyjną książkę - nosi ona tytuł "Chujowe" i zawiera zdjęcia obscenicznych rysunków, które autor napotkał w przestrzeni miejskiej, a Wojtek Mazan w "Modeksie" pokazał historię zburzonego kilka lat temu budynku jednego z najbardziej znanych zakładów przemysłowych Ostrowca Świętokrzyskiego. Na powarsztatowej wystawie "8h books" w bibliotece miejskiej mamy jeszcze do obejrzenia "Credo Dominiki Zarzyckiej o Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie i "Korę" Arkadiusza Sobieraja, w której autor zawarł fotografie drzew. Makiety książek zostały przez autorów samodzielnie (w jednym egzemplarzu) wykonane: własnoręcznie zszyte i sklejone. Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki planuje wydanie prezentowanych książek fotograficznych w większym nakładzie, by mogły one trafić do liczniejszego grona bibliofilów.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!