Jeszcze do 15 września 2013 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim przed budynkiem starostwa stać będzie mammobus łódzkiej firmy Salve Medica. To kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych.

Mammobus Salve Medica gościł już w Ostrowcu Świętokrzyskim w maju br. Wówczas dziennie badało się nawet 120 kobiet z Ostrowca i okolic. Łącznie blisko 900 pań. Podczas wrześniowej sesji mammobus będzie stacjonował na placu przy Starostwie w Ostrowcu Świętokrzyskim, które jest organizatorem tych badań. Są one skierowane do pań w wieku 50 - 69 lat, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Rejestracji można dokonać pod numerem telefonu 42 254 64 10 oraz 517 544 044. Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Zdrowia Starostwa Powiatowego w godzinach 7.30 - 15.30, numer telefonu 41 247 61 30.

Tymczasem w piątek, 6 września, w gościnnej auli Zespołu Szkół nr 3, bardziej znanemu jako Technikum Hutniczo - Mechaniczne odbyło się uroczyste spotkanie będące okazją do podsumowania dotychczasowych efektów wspólnych działań Referatu Zdrowia Starostwa w Ostrowcu Świętokrzyskim i łódzkiej kliniki Salve Medica. Gospodynią wieczoru była Anna Męczkowska, kierownik Referatu Zdrowia ostrowieckiego starostwa oraz wicestarosta, Eligiusz Mich, który zapoznał też przybyłych z planami starostwa w dziedzinie zdrowia do końca 2013 roku. Wśród zaproszonych gości byli też pracownicy Salve Medica oraz konsul honorowy republiki Federalnej Niemiec w Łodzi, Ewa Goczek. To dzięki jej staraniom do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechał Andrzej Poniedzielski, znany poeta, bard, konferansjer i kierownik literacki warszawskiego Teatru Ateneum. Miał on swoim koncertem poetycko - muzycznym "...bo kobieta", jak sam wyznał, "ocieplić" całą akcję profilaktycznego badania piersi. I tak też się stało: artysta swoim smutnawym obliczem w zestawieniu z niezwykle subtelnym i inteligentnym humorem niemal od razu wprowadził licznie zgromadzonych widzów, wśród których przeważały kobiety, w pogodny, radosny, momentami melancholijny nastrój. Andrzej Poniedzielski wspominał swoje dzieciństwo spędzone w nieodległych od Ostrowca Iwaniskach, studia na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach na wydziale automatyka przemysłowa i związanych z nimi praktykach w ostrowieckiej hucie (wówczas imienia Marcelego Nowotki), gdzie studenci byli głównie wykorzystywani do prac, jak je określił Poniedzielski, typu "ziemia - ziemia", czyli do kopania rowów.

Monologi artysty przeplatane były nastrojowymi, lirycznymi piosenkami z bardzo mądrymi, refleksyjnymi tekstami jego autorstwa. I jeśli można mieć o coś pretensję, to o to, że koncert trwał zaledwie godzinę i skończył się wówczas, gdy publiczność już była w pełni rozruszana i zaczęła z Andrzejem Poniedzielskim podśpiewywać chwytliwe i melodyjne utwory. Ale podobno lepszy niedosyt niż męczący nadmiar. Po koncercie artysta przeżył oblężenie niewiast, które pragnęły zdobyć autograf barda i zrobić sobie z nim zdjęcie.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!