Od 5 do 7 września 2014 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim odbywają się jubileuszowe X Dni Muzyki zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury, które samo obchodzi 30. rocznicę powstania i działalności.

Hasło przewodnie tegorocznej imprezy, "Z muzyką przez cztery stulecia", nawiązuje do innego jubileuszu: 400 - lecia kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. I to właśnie w tej świątyni, dziś kolegiacie, odbył się koncert inaugurujący X Dni Muzyki. W recitalu organowym wystąpił Józef Serafin, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej i Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, obecnie profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także profesor i kierownik Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie koncertu znalazły utwory Nicolausa Bruhnsa, Jana Sebastiana Bacha, Ferenca Liszta, Jehana Alaina i Mariana Sawy.

Sobotni koncert w ramach ostrowieckich X Dni Muzyki miał miejsce w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie, miejscowości, która w tym roku obchodzi 450 - lecie lokacji miasta i ... 60 - lecie włączenia go w granice Ostrowca Świętokrzyskiego. Tu popis wielkiego kunsztu artystycznego dała jedna z najwybitniejszych polskich sopranistek koloraturowych młodego pokolenia, Katarzyna Dondalska, która swój talent kształciła w szkole muzycznej w Olsztynie i Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Würzburgu. Jej talent szybko docenili znawcy wokalistyki i kariera śpiewaczki nabrała imponującego tempa. Dondalska śpiewała na wielu scenach w Europie (przez kilka lat była solistką oper w Heilderbergu, Frankfurtu nad Menem, Karlsruhe i Mannheim), Stanach Zjednoczonych i Kanady. Fonograficzna firma TELOS Music wydała płytę solistki z pieśniami Chopina, Moniuszki i Karłowicza. Podczas X Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim artystka wykonała niezwykle zróżnicowany repertuar: od pieśni Francesca di Majo poprzez utwory Charlesa Gounoda, Piotra Czajkowskiego, Johanna Straussa, arie z operetek Franza Lehara, Jacquesa Offenbacha na kompozycjach Wojciecha Kilara i Krzesimira Dębskiego skończywszy (wokalizy z "Dziewiątych wrót" i filmu "Ogniem i mieczem"). Entuzjastyczne przyjęcie Katarzyny Dondalskiej przez ostrowieckich melomanów i frenetyczne oklaski spowodowały, iż artystka zdecydowała się na bis zaśpiewać "Przetańczyć całą noc" z musicalu "My fair lady". Kilka utworów instrumentalnych (m.in. etiudę E - dur Fryderyka Chopina) zaprezentował kwartet smyczkowy Nuovo w składzie: Monika Dondalska, Lucyna Dobrychłop (skrzypce), Joanna Korczin (altówka) i Barbara Pirogowicz (wiolonczela).

Finał X Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się w kolegiacie św. Michała Archanioła. W niedzielę, 7 września, o godzinie 19 rozpocznie się tam koncert oratoryjny, w którym zabrzmi oratorium "Stworzenie świata" Josepha Haydna. Solistami będą: Marta Boberska (sopran), Sylwester Smulczyński (tenor), Czesław Gałka (bas); wystąpi też Orkiestra Kameralna Polish Camerata i zespół wokalny all' Antico pod dyrekcją Marka Głowackiego, dyrektora artystycznego ostrowieckiego festiwalu.

A już 13 września o godzinie 17 Miejskie Centrum Kultury zaprasza do amfiteatru na recital Jerzego Połomskiego "Cała sala śpiewa z nami"; 28 września na koncert "Nie zapomnij mnie" z udziałem Grażyny Brodzińskiej, Jacka Wójcickiego i Orkiestry kameralnej pod dyrekcją Tomasza Chmiela (artyści wystąpią o godz. 17 i 20). 15 września w MCK ruszy też sprzedaż biletów na operę "Carmen" Georgesa Bizeta w reżyserii Wiesława Ochmana z udziałem artystów Opery Śląskiej w Bytomiu z Renatą Dobosz w partii tytułowej. Spektakl odbędzie się 22 listopada br. o godzinie 17.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!