21 marca w galerii Muzeum Intymności Klubu Polny Konik w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto kolejną wystawę fotografii. Tym razem bohaterem wernisażu był Waldemar Baka i jego "Ciało".

Galeria Muzeum Intymności jest integralną częścią klubu Polny Konik, który w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Górzystej prowadzi Robert Maj już na trwałe wpisała się w pejzaż kulturalny miasta. Zapraszani są do niej twórcy interesujący pod względem tematu i formy wykonywanych prac, ale mający jeszcze za mały dorobek twórczy, by wypełnić powierzchnię ekspozycyjną większych lokalnych galerii, takich jak ta w BWA czy w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury.

Nie inaczej jest w przypadku aktualnej wystawy zatytułowanej "Ciało", na której pokazano fotografie Waldemara Baki, który do Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim należy zaledwie od dwóch lat. na wykonanych przez niego zdjęciach pokazano wytatuowane ciała ludzkie. - Ci ludzie mają na sobie kawał sztuki - mówił podczas otwarcia swojej wystawy Waldemar Baka (rocznik 1974) na co dzień zajmujący się reklamą. - Tatuaż to najbardziej bodaj osobista rzecz, a moim marzeniem i zamierzeniem było przenieść na fotografie te osobliwe dzieła sztuki.

We wprowadzeniu do wystawy możemy przeczytać ponadto, że traktuje ona ciało "jako pretekst do wewnętrznego rozwoju i podkreślenie własnej osobowości poprzez jego zdobienie. Tytułowe Ciało staje się blejtramem dla tatuażu, formy najbardziej spójnej z jego właścicielem". Waldemar Baka uwiecznia na fotografiach nie tylko najbardziej wymyślne motywy tatuażu, ale także, co wydaje się być szczególnie interesujące, proces ich powstawania. Na jego zdjęciach spotykamy tatuażystów i ich klientów podczas zabiegów zdobniczych w salonach tatuażu. Baka gościł z aparatem w tego typu miejscach w Krakowie, Tarnowie i Ostrowcu Świętokrzyskim i na wielu fotografiach udało mu się oddać atmosferę w nich panującą, co ma istotne znaczenie poznawcze dla osób, którym sztuka tatuażu nie jest znana z autopsji.

Andrzej Łada, wybitny fotografik i szef Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury, zabierając głos podczas wernisażu wystawy "Ciało" zwrócił uwagę na odejście Waldemara Baki na wielu fotografiach od koloru i pójście w stronę fotografii czarno - białej, którą on sam uważa za najpiękniejszą i bardziej mistyczną. Zapowiedział również, że Baka może liczyć na autorską wystawę w Galerii Fotografii MCK. Natomiast sam Waldemar Baka, zgodnie z tradycją galerii w Polnym Koniku, wyznaczył na swojego "następcę" do wystawienia swoich prac Stanisława Dulnego.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!