Po raz 19. w piątek, 19 grudnia 2014 roku w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się spotkanie przy wigilijnym stole, którego współgospodarzem była w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna.

Gospodynie wieczoru, Jolanta Chwałek i Elżbieta Pomiankiewicz dla uświetnienia tradycyjnego przedświątecznego spotkania zaprosiły znakomitą pieśniarkę, związaną ze słynną krakowską Piwnicą Pod Baranami, Annę Szałapak. Jak przystało na osobę nazwaną swego czasu przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem", artystka wystąpiła w białym powłóczystym stroju, a nad jej głową widniał cherubin w taki samym kolorze i gwiazda betlejemska (nie zabrakło również szopek krakowskich). Na stoliku leżały rekwizyty, które posłużyły wokalistce w późniejszej części koncertu. Najważniejszy jednak była muzykalność oraz ogromny talent wykonawczy i interpretacyjny eterycznej artystki z długimi blond włosami. Nie bez znaczenia był też zaprezentowany podczas recitalu ambitny repertuar. Anna Szałapak zaczęła od utworów z płyty "Koncert kolęd z szopką krakowską w tle" autorstwa Agnieszki Osieckiej i Zygmunta Koniecznego stworzonych w 1990 roku na okoliczność prezentacji szopek rodem z Krakowa, która odbyła się w Paryżu. Zaśpiewała też niezwykle dramatyczną "Kolędę warszawską 1939 roku" Stanisława Balińskiego z muzyką Zbigniewa Preisnera, a także piosenkę o krakowskich szopkarzach Tadeusza Śliwiaka z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Muzyka i słowa najwyższej próby generalnie są wyróżnikiem repertuaru Anny Szałapak, która w Ostrowcu Świętokrzyskim po mistrzowsku wykonała, poza wymienionymi, jeszcze kompozycje do tekstów Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza i Michała Zabłockiego ("Zaklinanie, czarowanie" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza). Artystka słowem i głosową jego interpretacją tworzy iście malarskie przestrzenie uruchamiające wyobraźnię słuchaczy i ich emocje, jak choćby w słynnych "Oczach tej małej", a podczas wykonywania psalmu "Grajmy Panu" porywa do rytmicznego klaskania.

Przybyła do Biura Wystaw Artystycznych rzesza miłośników sztuki wspólnie z piosenkarką i towarzyszącymi jej muzykami: Jackiem Bylicą (pianino) i Tomaszem Górą (skrzypce) wykonała kilka popularnych kolęd, m.in. "Bóg się rodzi", "Lulajże, Jezuniu" i "Oj, maluśki, maluśki", co wprowadziło wszystkich doskonale w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i właściwe spotkanie przy wigilijnym stole. Tu życzenia zebranym złożył Prezydent Miasta, Jarosław Górczyński, przedstawicielka posła Zbigniewa Pacelta i ksiądz Jan Sarwa, proboszcz ostrowieckiej parafii św. Michała i gospodynie tegorocznego spotkania. A potem już nastąpiło łamanie się opłatkiem, składanie sobie wzajemnych życzeń świąteczno - noworocznych i spożywanie wigilijnych potraw. Stoły przeżywały prawdziwe oblężenie. Mało kto zauważył, że można było nabyć płyty Anny Szałapak, co nie jest łatwe w mieście, w którym nie ma sklepu z płytami. Kolejne spotkanie wigilijne mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zaplanowano na niedzielę, 21 grudnia br. O godzinie 16 na ostrowieckim rynku z ostrowczanami spotka się prezydent miasta, a w części artystycznej wystąpią m.in. Aleksandra Wiącek, Julia Tłuczkiewicz i chór nauczycielski Coro Cantorum.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!