(© Yaros, GNU1.2)

Tereny tzw. ściany wschodniej Polski, mają wiele pilnych potrzeb inwestycyjnych, które powinny pomóc ludziom dołączyć do reszty kraju, pod względem rozwoju infrastruktury gospodarczej niezbędnej, m.in. w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, czy zagospodarowaniu odpadów komunalnych.

Podlasie to teren zapóźniony w rozwoju gospodarczym i technologicznym, ale też z ważnymi atutami naturalnego środowiska, które nie zostało jeszcze dotknięte tak tragicznymi skutkami zniszczeń jak gdzie indziej w Polsce, np. na Śląsku. Teraz podlaskie samorządy, zarówno gminy jak i powiaty, mają szanse na dofinansowanie ponad 80 mln zł z UE projektów związanych z gospodarką wodno-ściekową, wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, zagospodarowaniem odpadów komunalnych oraz na scalanie gruntów – podaje PAP. W poniedziałek 9 stycznia 2012 r. rozpoczął się nabór wniosków na tego rodzaju działania. Potrwa blisko trzy miesiące – do 2 marca. Pieniądze będą pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Według dyrektorki departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, na usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, przeznaczonych jest prawie 70 mln zł. Projekty inwestycyjne powinny dotyczyć: gospodarki wodno-ściekowej, wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz zagospodarowania odpadów komunalnych. Wysokość dofinansowania uzależnione będzie od rodzaju i kosztów inwestycji.

W opinii pani dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, preferowane będą wnioski gmin położonych na terenie parku narodowego, parku krajobrazowego, rezerwatu przyrody i obszaru "Natura 2000". Ponadto podkreśliła w informacji dla PAP, że Podlaskie to województwo, które ma dużo obszarów chronionych, dlatego zarząd województwa zdecydował, że najpierw zostaną wsparte te projekty, które będą realizowane na terenach cennych przyrodniczo i krajobrazowo. A takich, trzeba przyznać otwarcie, w obszarze Podlaskiego nie brakuje.

Zarząd województwa spodziewa się, że najwięcej wniosków - podobnie jak w poprzednich zgłoszeniach - będzie dotyczyło gospodarki wodno-ściekowej. To problematyka najbardziej popularna, bo i najważniejsza w gminach i wsiach podlaskich, gdyż w wielu z nich wciąż nie ma wodociągów i kanalizacji.

Drugą równie ważną sprawą, jak wnioski na OZE, kanalizację i gospodarowanie odpadami, jest konkurs, który ruszył także w poniedziałek 9 stycznia, na scalanie gruntów. Na ten cel przeznaczono 13 mln zł. Wnioski mogą składać starostwa z terenu województwa, a projekty – podaje PAP - mogą dotyczyć nie tylko samego scalania, ale także zagospodarowania tych terenów, np. budowy czy modernizacji dróg. Konkurs na scalanie gruntów, jak informuje pani dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich - to jeden z niewielu, w którym niepotrzebne są środki własne samorządów. 75 proc. dofinansowania pochodzi, bowiem z UE, a 25 proc. z budżetu państwa.

Należy dodać, że bardzo prawdopodobne jest, iż to mogą być ostatnie konkursy PROW w 2012 roku. Gdyby miały się jeszcze pojawić to jedynie wtedy, jeśli będą tzw. oszczędności poprzetargowe, wówczas – według pani dyrektor - zostanie ogłoszony kolejny konkurs. Obecnie resort rozwoju regionalnego pracuje nad projektem nowych zasad zarządzania środkami UE, który ma być gotowy do połowy czerwca br. Wówczas przedstawiony zostanie do akceptacji rządu.

Stanisław Cybruch

Źródła:
energetyka.wnp.pl
http://www.media.egospodarka.pl/wiadomosci/Samorzady-zgarna-unijna-kase-na-OZE-kanalizacje-i-gospodarowanie-odpadami,1868628.htmlwww.media.egospodarka.pl


Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!