Paktofonika Paktofonika

Paktofonika (© plakat do promocji z Teatru Studio)

3 października w ramach konfrontacji teatralnych w Lublinie odbędzie się czytanie performatywne "Jesteś Bogiem. Paktofonika" Teatru Studio.

"Jesteś Bogiem. Paktofonika - bohaterowie czasów transformacji", na podstawie scenariusza Maćka Pisuka, to opowieść o kultowym już zespole hiphopowym, możliwe, że w czasie swego istnienia najistotniejszym w Polsce. Rozgrywająca się na Śląsku oraz w rzeczywistości medialnej historia Magika, Rahima i Fokusa, trzech charakterystycznych reprezentantów swojego pokolenia i czasów transformacji. Z właściwym im zachłyśnięciem się wolnością, tysiącami pomysłów na życie, na bycie sobą, bycie wolnym, bycie twórcą... I z prozą codzienności, wiecznie sprowadzającej się do niedoborów kasy, groszy dostawanych na koncertach, oszustw i matactw przedstawicieli wytwórni fonograficznych...

"Czytanie performatywne to zdarzenie interdyscyplinarne - kompilacja tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu, której elementy przenikają się polifonicznie i synchronicznie dopełniają, wywołując u widza synestetyczne wrażenia" - ten może nieco skomplikowany opis organizatorów można zawrzeć w kilku słowach. "Jesteś Bogiem" (zwłaszcza hiphopowych wykonań tekstów Magika) słucha się świetnie, z przejęciem i całym sobą. A całe czytanie - mimo iż zdarzają się w nim dłużyzny, problemy bohaterów wydają się czasami do bólu prozaiczne, nawet ocierające się o banał - dzięki muzyce, prawdziwości pragnień i przeżyć w niej zawartej i znakomitym wykonaniom, można chłonąć rzeczywiście wszystkimi zmysłami.

Na to wydarzenie warto pość choćby po to, by obejrzeć (i posłuchać!) odtwórcy głównej roli, wcielającego się w "Magika". Charyzmatyczną, mocną osobowością przenika całe czytanie, dodaje mu wyrazu. Naturalnie, wiernie i bez odrobiny pozerstwa odgrywa "chłopaka z Katowic", ironicznie zdystansowanego do rzeczywistości, ponad wszystko kochającego muzykę, w głębi duszy może zbyt wrażliwego, by żyć wśród ciągłych konfliktów i rozczarowań codzienności.

Wydaje się, jakby Mateusz Kościukiewicz został wręcz stworzony do tej roli. I gdy świetnie rapuje mocnym, wyrazistym głosem, ze znakomitym wyczuciem rytmu i tekstu, to cała rzecz naprawdę robi wrażenie. I z pewnością te wykonania nie ustępują oryginałowi... a może nawet go przewyższają. "Jesteś Bogiem' czy "Chwile ulotne" w jego aranzacji to naprawdę mistrzostwo!

Gorąco zachęcam, by obejrzeć ten projekt warszawskiego Teatru Studio. Warto. Najbliższe czytanie performatywne w ramach konfrontacji teatralnych w Lublinie, dzisiaj o godzinie 19.

projekt: Krzysztof Skonieczny/Paweł Dobrowolski
performują: Magdalena Popławska, Mateusz Kościukiewicz, Leszek Żurek
gramofony: DJ Spox

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!