(© Łukasz Gdak/Poznań Nasze Miasto)

Janusz Palikot na chwilę odpuścił Leszkowi Millerowi. Wziął się za byłego prezydenta Kwaśniewskiego. Chodzi o rzekome więzienia CIA w Polsce. Chce za nie postawić Aleksandra Kwaśniewskiego przed Trybunałem Stanu.

W odpowiedzi na żądanie Janusza Palikota o Trybunał Stanu - były prezydent Kwaśniewski odpowiada, że w fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego będzie konwersatorium "Dialog i Przyszłość". Zaprasza, więc Palikota. Wśród wielu Janusz Palikot zaproszenie otrzymał.

Konwersatorium "Dialog i Przyszłość" odbędzie się jutro, 9 maja. W debacie mają brać udział nie tylko Aleksander Kwaśniewski i Palikot, ale też były wicepremier i minister gospodarki, w rządzie Marka Belki, prof. Jerzy Hausner, senator Włodzimierz Cimoszewicz, szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati z PO oraz były premier Józef Oleksy. Zaproszenie otrzymał też szef SLD Leszek Miller.

Były poseł SLD, Robert Smoleń poinformował, że spotkanie w ramach "Dialogu i Przyszłości" będzie poświęcone prezentacji raportu pt. "Ku nowoczesnej Polsce, uznanym uniwersytetom, innowacyjnej gospodarce", czyli sprawom na styku edukacji, szkolnictwa wyższego, innowacyjnej gospodarki.

Przedmiotowy raport, opracowany przez rektora Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa w Warszawie Krzysztofa Karolczaka, ma prezentować m.in. prof. Jerzy Hausner. Jutrzejsza debata będzie trzecią z cyklu, w ramach konwersatorium "Dialog i Przyszłość". Poprzednie dwie przeprowadzono w lutym i w marcu br. Zajmowały się sytuacją Polski i Europy za 20 lat oraz problemami przystąpienia Polski do strefy euro.

Jak podaje "Wprost", w związku z tym, że Aleksander Kwaśniewski przyznał "Gazecie Wyborczej", że wiedział o tajnych więzieniach CIA w Polsce - Janusz Palikot twierdzi, że w ten sposób postawił prokuraturę w sytuacji, w której śledztwa w sprawie tajnych więzień nie można już umorzyć. Dlatego, zdaniem Palikota, po tych słowach były prezydent powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Wcześniej Janusz Palikot uważał, że Aleksander Kwaśniewski, w odróżnieniu od Leszka Millera, nie powinien być pociągany od odpowiedzialności za to, że na terytorium Polski, amerykańskie CIA przetrzymywało i prawdopodobnie torturowało domniemanych bojowników Al-Kaidy.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu były prezydent, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznał, że po zamachu na World Trade Center, razem z byłym premierem Leszkiem Millerem zgodzili się na współpracę wywiadowczą z Amerykanami. Bo, jak powiedział - tego wymagała polska racja stanu. Przyznał również, iż wiedział o istnieniu tajnego więzienia CIA w Polsce, ale "nie miał żadnej wiedzy o jakichkolwiek torturach".

Janusz Palikot, nawiązując do tego faktu powiedział w audycji Moniki Olejnik "Gość Radia Zet", że słowa Aleksandra Kwaśniewskiego "zasługują na uwagę i odwagę, której zabrakło Leszkowi Millerowi". Jego zdaniem Aleksander "Kwaśniewski przyznał się do tego, że były więzienia CIA. To bardzo poważna deklaracja polityczna. Ona stawia prokuraturę w sytuacji, w której nie może umorzyć tego postępowania".

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!