Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pamiętnik mojego życia” część II – o Sienkiewiczu ciąg dalszy

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Anna Cybulska, Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu, rysunki Zbigniew Kołodziej, cz. II, Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Wola Okrzejska 2012
Anna Cybulska, Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu, rysunki Zbigniew Kołodziej, cz. II, Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Wola Okrzejska 2012 Okładka książki
Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało przeznaczoną dla odbiorcy dziecięcego część drugą obrazkowej historii życia Henryka Sienkiewicza, „Pamiętnik mojego życia”. Napisała go Anna Cybulska, a ilustracjami opatrzył Zbigniew Kołodziej.

Po sukcesie, jaki odniosła część pierwsza Pamiętnika mojego życia, napisanego przez Annę Cybulską oraz zilustrowanego przez Zbigniewa Kołodzieja, pojawiła się po upływie roku jego część druga. Ilustrowana biografia Henryka Sienkiewicza jest wyraźnie adresowana do dzieci – dedykowana jest wnuczkom autorki: Zuzi, Tosi, Hani, Marysi – ale wciąga w dramatyczną opowieść także odbiorcę dorosłego. Niedawne wznowienie części pierwszej dowodzi ogromnego zapotrzebowania zgłaszanego przez indywidualne osoby, jak też szkoły w kraju oraz zagranicą.

Przyznać trzeba, że zainteresowanie jest słuszne, gdyż trudno o bardziej przejrzysty, przystępny, ciekawy i pouczający przewodnik po życiu i twórczości wybitnego pisarza, noblisty, autora wielu utworów wykorzystywanych jako lektury szkolne. Warto nadmienić, że z uwagi na coraz mniejsze zaangażowanie dzieci i młodzieży w poznawanie jakichkolwiek lektur, w tym także Sienkiewiczowskich powieści, ta obrazkowa opowieść odegrać może niebagatelną rolę w pokonaniu niechęci młodych ludzi wobec czytelniczej przygody.

Część pierwsza biograficznej opowieści dokładnie zarysowywała dzieciństwo i młodość pisarza. Ukazane w niej uwarunkowania pasji, zainteresowań, kształtowania się i rozwijania zdolności stanowiły wspaniały przykład, którego śladem mógłby pójść każdy człowiek, by znaleźć się na właściwej drodze życia. Innych zalet publikacji również nie brakuje, gdyż nie tylko zaznajamia z biografią nieprzeciętnego pisarza, wsławionego obywatelską postawą i autorytetem na arenie międzynarodowej, ale wprowadza tym samym w świat uniwersalnych wartości, kształci umysłowość i kompetencje intelektualne. Oprócz funkcji poznawczej i wychowawczej obrazkowa historia życia Sienkiewicza inspiruje także do działań artystycznych, rozwijających umysłowość młodych ludzi.

Druga część publikacji potwierdza prawdziwość założeń, ujawnionych wcześniej. Jest obszerniejsza od pierwszej i wypełniona większą ilością faktów z bogatego życiorysu Sienkiewicza. Widać jak młodzieńcze przejawy pasji młodego Henryka przeobraziły się w konkretne działania, jakimi była służba pisarska pojmowana jako walka piórem o niepodległość ujarzmionej ojczyzny oraz wielokierunkowa działalność obywatelska. Chłopak, którego początkowo poznaje się jako urwisa buszującego po polach i lasach, odkrywcę nieznanych lądów za sprawą Robinsona Crusoe i Szwajcarskiego, słuchacza ludowych podań, miłośnika języka staropolskiego, staje się twórcą niezwykłych opowieści i szczytnych inicjatyw.

Mimo że w części drugiej prezentowane jest życie dojrzałe i starość Sienkiewicza, zatem lata, które upłynęły mu z dala od ziemi dzieciństwa, to jednak w opracowaniu związki z tym regionem zostały mocno podkreślone. Nie ulega zatem wątpliwości, że istnieje ścisła więź autora egzotycznej powieści W pustyni i w puszczy z Podlasiem. Swoistą klamrą, podkreślającą ten związek, stanowi przywołanie w zakończeniu postaci piastunki pisarza, Anieli Gołębiowskiej, której relacja inaugurowała opowieść w części pierwszej. Aspekt ten wynika niewątpliwie z faktu, że Pamiętnik mojego życia powstał w Woli Okrzejskiej, na Podlasiu, w Muzeum Henryka Sienkiewicza, mieszczącym się w dworku, w którym pisarz przyszedł na świat, a więc tam, gdzie związki pisarza z ziemią dzieciństwa są pielęgnowane i doskonale znane.

Tak jak poprzednio dzieciństwo i młodość, tak książka Anny Cybulskiej i Zbigniewa Kołodzieja doskonale przedstawia ciąg dalszy życia Henryka Sienkiewicza. Bezpośrednio wprowadza w dokonania jego dojrzałego życia i kreśli fragment żywota pośmiertnego, a więc okoliczności nadzwyczajnych uroczystości pogrzebowych, zrealizowanych jako hołd dla zasług pisarza. Szereg ilustracji wzorowanych na fotografiach wraz ze szczegółowym komentarzem układa się w niemal dokumentalną opowieść, której ujęcie ułatwia zbliżenie się do ważnych w dziejach narodu historii. Opracowanie zrealizowane w Muzeum w Woli Okrzejskiej wspaniale wprowadza w wielką tradycję literacką.

Recenzja części pierwszej

Zamówienia można składać na adres Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej: [email protected]

Anna Cybulska, Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu, rysunki Zbigniew Kołodziej, cz. II, Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Wola Okrzejska 2012, s. 56.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto