(© Catrina Tuliao/CC BY-SA 2.0)

"Czarny czwartek" na giełdach. Inwestorzy panicznie sprzedają walory. Giełda warszawska zanotowała najgorszy wynik od 2008 r., a cena złota sięgnęła wyżyn. Wydaje się, że recesja jest nieuchronna.

W Europie nastroje na giełdach były fatalne. Zapowiedzi Sarkozy'ego i Merkel o wspólnej polityce gospodarczej Eurolandu nic nie dały. Bardziej przekonujące dla inwestorów są opublikowane kilka dni temu dane Eurostatu, które jednoznacznie wskazują na zahamowanie wzrostu europejskich gospodarek. Londyński FTSE spadł 4,5 proc., frankfurcki DAX ponad 5,8 proc., a paryski CAC40 ponad 5,5 proc.

Na pogłębiający się kryzys w Europie, a także w odpowiedzi na bardzo złe dane o stanie gospodarki amerykańskiej, Wall Street straciła wczoraj od 4 do 5,5 proc.

Wszystko to znalazło oczywiście odbicie na warszawskim parkiecie. WIG20 spadł o 5,8 proc., WIG o 5,9 proc., mWIG40 o 6,3 proc., a
sWIG80 o 6.1 procent. Frank jakoś się trzyma, chyba dzięki interwencjom centralnego banku Szwajcarii. Wczoraj jego kurs oscylował wokół 3,7 zł. W dalszym ciągu wysoki jest kurs euro - 4,18 zł. O pogłębiającym się kryzysie świadczy cena złota, która osiągnęła wczoraj historyczny pułap 1826 dolarów za uncję.

Dzisiejszy dzień nie zapowiada się lepiej. Już na samym otwarciu tracą giełdy azjatyckie: Szanghaj 1,5 proc., Tokio ok. 2 proc., a Hong Kong prawie 2,5 procent.

Jeżeli w najbliższym czasie nie napłyną jakiekolwiek pozytywne dane z gospodarek europejskich i amerykańskiej, to kryzys i recesja wydają się nieuchronne. A o dobre informacje będzie raczej trudno, ponieważ wydaje się, że politycy nie mają żadnej recepty na zaistniałą sytuację.

Źródła:
Polskieradio.pl
RMF24.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!