Jak informuje agencja Reutersa powołując się na włoską agencję ANSA, papież zrzeknie się sprawowanej funkcji 28 lutego. Nowy papież ma zostać wybrany na Wielkanoc.

Papież ma opuścić urząd 28 lutego. Benedykt XVI poinformował o swojej decyzji osobiście, po łacinie, podczas konsystorza w czasie ceremonii kanonizacji męczenników z Otranto. To pierwsza taka sytuacja od ponad 700 lat.

"Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię (...) niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża" - czytamy w oświadczeniu papieża cytowanym przez Tvn24.pl.

Wiadomość ta była zaskoczeniem dla jego najbliższych współpracowników. "Wiadomość ta to "grom z jasnego nieba" - komentował Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Jak powiedział jeden z wysokich rangą urzędników watykańskich, "wakat będzie tak krótki jak to możliwe".

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe, które wyłoni jego następce. Nowy papież ma zostać wybrany na Wielkanoc. Po rezygnacji Benedykt XVI uda się do papieskiej letniej rezydencji niedaleko Rzymu, a następnie – do klasztornej rezydencji w Watykanie.Benedykt XVI objął urząd papieża 19 kwietnia 2005 roku jako jeden z najstarszych duchownych w historii. Miał wtedy 78 lat. W kwietniu skończy 86. Podczas jednej z podróży apostolskiej w maju 2006 roku odwiedził Polskę.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!