le vignette su Jorge Mario Bergoglio le vignette su Jorge Mario Bergoglio

le vignette su Jorge Mario Bergoglio (© GRATISWEB Google)

- Wielcy znajdują rozwiązanie w wojnach, ponieważ od ludzi są dla nich ważniejsze pieniądze - powiedział bez ogródek papież i nazwał podboje "szaleństwem" oraz "samobójstwem ludzkości".

W domu św. Marty rodzinom wojskowych zgromadzonym na Mszy św. Następca św. Piotra tłumaczył: "Wiele razy widzieliśmy, jak wielcy tej Ziemi chcieli rozwiązać problemy lokalne, problemy ekonomiczne, kryzysy ekonomiczne poprzez wojnę".

"Dlaczego? Dlatego, że dla nich pieniądze są ważniejsze od ludzi. A wojna jest aktem wierności wobec pieniędzy, wobec bożków nienawiści, które prowadzą do zabijania braci, zabijania miłości" - powiedział papież. I dodał: "Bóg Ojciec płacze z powodu tego naszego szaleństwa i mówi do nas wszystkich: gdzie jest twój brat? Mówi do wszystkich możnych ziemi: gdzie jest wasz brat, co wyście zrobili?"

Kilka tygodni wcześniej do ambasadorów z Luksemburga, Botswany, Kirgistanu oraz Antiguy i Barbudy skarżył się, że "nieograniczona wolność rynków i spekulacje, bez kontroli państwowej, prowadzą do nowej, niewidzialnej tyranii, która bezlitośnie wprowadza swoje własne zasady".

W kryzysie zyski mniejszości wzrosły wielokrotnie, podczas gdy większość jest coraz uboższa - ubolewał Ojciec Święty. "Rządzi fetyszyzm pieniądza i nieludzka dyktatura ekonomii. Chodzi o nowy taniec wokół złotego cielca, jak opisuje to Biblia. Za takim zachowaniem stoi ostatecznie odrzucenie wszelkiej etyki i Boga samego" - przestrzegł. Gdy nie ma Boga, człowiek zostaje zdegradowany... do konsumenta, który zużywa towary i nie jest już najwyższą zasadą działania. Na jego miejsce weszły pieniądz i konsumpcja.

"W wyniku zadłużenia i kredytów w wielu krajach stracono związek z realną siłą gospodarczą" – przekonuje Franciszek. Doprowadziło to do tego, że mieszkańcy tych krajów utracili panowanie nad rzeczywistą siłą nabywczą.

Czy papież, który posługuje się nazewnictwem marksistowskim ma serce po lewej stronie? Przyjmując serdecznie lewicowego przywódcę miał stwierdzić po 45-minutowej rozmowie: "Bardzo się cieszę, że mogłem spotkać mądrego człowieka".

"Najuboższy na świecie szef państwa" - prezydent Urugwaju José Alberto Mujica Cordano odwiedził 1 czerwca papieża Franciszka w ramach podróży międzynarodowej, obejmującej Chiny, Hiszpanię i Włochy. 78-letni socjalistyczny polityk wybory prezydenckie wygrał w 2010 r. pod hasłem kontynuowania polityki rozwoju gospodarczego i zmniejszania biedy. 90 proc. swojego uposażenia głowy państwa przeznacza na cele socjalne.

Urugwaj jest najbardziej laickim państwem Ameryki łacińskiej, w którym dokonuje się legalnych aborcji. Komentatorzy z Argentyny sądzą, że do retoryki lewicowej Kościół doda tzw. ekologię człowieka, czyli powrót prawa naturalnego.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!