Na uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz pogrzeb pary prezydenckiej zapowiedziało swój przyjazd kilkunastu szefów państw i rządów. Swój przyjazd potwierdził również prezydent USA Barack Obama.

Jak podał Biały Dom, na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydentowej Marii Kaczyńskiej, który odbędzie się na krakowskim Wawelu, przybędzie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z małżonką Michelle. Będzie to pierwsza wizyta Obamy w Polsce od czasu objęcia przez niego stanowiska głowy państwa.

Swój udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli również prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel. W niedzielę w Niemczech na znak żałoby flagi na budynkach publicznych będą opuszczone do połowy masztu.

W ostatniej drodze polskiego prezydenta i jego małżonki będzie uczestniczył także prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Również we Francji w dzień pogrzebu na znak hołdu wszystkie flagi na budynkach publicznych we Francji zostaną opuszczone do połowy masztu.

Spodziewany jest przyjazd Pani Prezydent Litwy Dali Grybauskaite, której w delegacji pogrzebowej będzie towarzyszył były prezydent Valdas Adamkus. W poniedziałek na Litwie rozpoczęła się trzydniowa żałoba, która będzie obowiązywała także w dniu ceremonii żałobnej.

Swój udział w ceremonii żałobnej zapowiedzieli wszyscy najwyżsi przedstawiciele UE i NATO w tym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Ze strony rosyjskiej spodziewany jest przyjazd prezydenta Dmitrija Miedwiediew oraz premiera Władimira Putina.

Do Polski mają również przyjechać prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero oraz prezydent Czech Vaclav Klaus.

Źródło: wiadomosci.wp.plWydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!