Znamy wyniki corocznego konkursu na FOTOGRAFA ROKU OM ZPFP. Tytuł Fotografa Roku 2016 powędrował do Wiesława Kościukiewicza za zdjęcie „Śnieży obraz”. Kategoria: Kompozycja i forma). Wśród nagrodzonych znalazł się Roman Korlaga.

Jury w składzie: Marcin Dobas – przewodniczący, Teresa Tuleja, Ewa Kacperek przyznało nagrody i wyróżnienia w dziewięciu kategoriach:

• Krajobraz – zdjęcia krajobrazowe przedstawiające przyrodę;

• Ptaki – dzikie ptaki w ich naturalnym środowisku;

• Ssaki – dzikie ssaki w ich naturalnym środowisku;
• Owady i pajęczaki – owady i pajęczaki w ich naturalnym środowisku;

• Inne zwierzęta- płazy, gady, ryby w ich naturalnym środowisku;

• Rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty - rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty w ich naturalnym środowisku;
• Kompozycja i forma – kadry zbudowane w oparciu o wzory, faktury i wyraziste formy zaobserwowane w przyrodzie;
• Impresje – zdjęcia nastrojowe, ukazujące ulotne piękno dzikiej przyrody w śmiałej formie - z dopuszczeniem intensywniejszej obróbki w programach graficznych;
• Świat w naszych rękach – relacje: człowiek/cywilizacja – naturalne środowisko (problemy, przykłady dewastacji i ochrony) oraz przyroda miejska – spontanicznie pojawiające się rośliny lub zwierzęta w środowisku silnie przekształconym przez człowieka.

Zdjęcia zgłoszone w konkursie Związku Polskich Fotografów Przyrody muszą spełnić szereg warunków.

Rywalizować mogą wyłącznie fotografie wykonane zgodnie z zaleceniami Kodeksu Etycznego ZPFP, przedstawiające aktualny stan przyrody, tj. takie które zostały wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat- zastrzegają organizatorzy.

Ocenie nie podlegają prace zawierające wyraźnie widoczne elementy działalności człowieka (ogrodzenia, budynki czy drogi ) oraz fotografie przedstawiające zwierzęta udomowione i tresowane. Zdjęcia muszą być wykonane w naturalnym środowisku, nie mogą pochodzić z ogrodów zoologicznych, botanicznych czy ośrodków hodowlanych.

Prace, które spełnią te warunki, podlegają technicznej preselekcji. O zwycięstwo walczą autorzy fotografii, które najlepiej oddają temat konkursu i jednocześnie reprezentują najwyższą jakość techniczną oraz artystyczną.

W tym roku członkowie OM zgłosili do konkursu przeszło 600 fotografii.

Zdjęcia wykonane przez znanego łukowskiego przyrodnika Romana Korlagę, członka Towarzystwa Przyrodniczo – Historycznego Orlik zostały nagrodzone i wyróżnione w następujących kategoriach: "Inne zwierzęta, Ptaki i Owady i pajęczaki".

Serdecznie gratulujemy.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!