Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki (© Akumiszcza, CC 3.0)

Na 31 marca zaplanowano prapremierę spektaklu "Pasja według św. Łukasza". Widowisko wystawione w podkrakowskim Alveria Studios odbędzie się w ramach festiwalu Misteria Paschalia.

Jednemu z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego towarzyszyć będzie inscenizacja w reżyserii Grzegorza Jarzyny -
poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa - inicjator wydarzenia.

"Pasję..." napisał Penderecki w latach 60. ubiegłego wieku z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prapremiera odbyła się w świątyni w 1966 roku - w rocznicę chrztu Polski, które to wydarzenie kompozytor również chciał uczcić tym utworem.

Na uroczystości nie zabrakło dostojników kościelnych oraz ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z całej Europy. "Pasja..." weszła w skład Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji oraz była wykonywana na całym świecie i wielokrotnie nagrywana.

Sięgnięcie po formę muzyczną charakterystyczną dla Jana Sebastiana Bacha i nawiązanie do średniowiecznego misterium religijnego okazało się zabiegiem trafiającym do współczesnej publiczności. Pozwoliło stworzyć kompozycję przystępną dla przeciętnego melomana - zrozumiałą w sferze kompozycji, przekazywanych emocji i idei.

Grzegorz Jarzyna słucha muzyki Pendereckiego od czasów szkoły średniej. Od twórczości mistrza zaczęła się przygoda reżysera z muzyką poważną. Jak powiedział Gazecie Krakowskiej utwór kojarzy mu się z grą światła i ciemności.

Czy zatem widzowie mogą spodziewać się widowiska utrzymanego w tej konwencji przekonają się ci, którzy wybiorą się na spektakl.

Partie wokalne wykonają: Iwona Hossa – sopran, Piotr Nowacki – bas oraz Thomas Bauer – baryton. Pod batutą mistrza Pendereckiego wystąpi "Akuso" Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Zaśpiewają także: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Chór chłopięcy "Pueri Cantores Sancti Nicolai".

Narodowy Instytut Audiowizualny wyszedł z inicjatywą stworzenia widowiska w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Współorganizatorami spektaklu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!