W Piotrkowie Kujawskim jest grupa osób, których pasją jest malowanie obrazów. Dziś trochę o Alinie Miętkiewicz, Marku Marynowskim i Aleksandrze Sas Wisłockiej.

Alina Miętkiewicz tworzy swoje prace z potrzeby serca. Maluje obrazy o różnej tematyce, w których realizm miesza się z abstrakcją. Widać w nich podziw dla natury, staranne połączenie koloru i światła w zintegrowaną całość. Miętkiewicz stosuje różne techniki malarskie takie jak: olej, akryl, akwarela, tempera i tusz. Ma bardzo głęboki kontakt z własnymi pracami. Tworzy je właściwie dla siebie, dla poznania tego, czego o sobie nie wie. Jest skromną osobą. Wydaje mi się, że stara się przenieść na płótno sposób w jaki widzi świat. Poszukuje siebie, a przede wszystko spełnienia się w malarstwie.

W rozmowie o wystawie prac związanych z tematyką Fryderyka Chopina mówi mi że, studiowała ten temat dogłębnie aby mentalnie wejść do epoki, w której żył i tworzył. Następnie odizolowała się na trzy miesiące od otoczenia i malowała, malowała. Powstała z tego piękna kolekcja obrazów pokazywana w Bibliotece w Radziejowie, o czym zresztą pisałem i kilka fotek tych obrazów opublikowałem. Sporo jest także w jej obrazach natury. Natura jest jednym ze źródeł jej natchnienia i największym mistrzem. Wydaje mi się, że autorka pokazuje swoje uczucia, myśli, przeżycia, radości, smutki i cierpienia interpretując naturę.

Alina Miętkiewicz, o której mowa - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Kujawskim, malarka, miłośniczka poezji i muzyki, należy do WŁO-ART-u - grupy malarzy nieprofesjonalnych we Włocławku. Ma już przebogaty dorobek. Jej twórczość malarska jest niezwykle ciekawa i wywołuje u odbiorców bardzo różnorodne skojarzenia. M.in. dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę. Warto bywać na wystawach jej prac.

Autorka jest związana od lat ze środowiskiem powiatu radziejowskiego i jej pasja oraz osiągnięcia są także w części jego sukcesem. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w środowisku Piotrkowa Kujawskiego ludzi, którzy chwytają za pędzel i malują jest wielu.

Jak mówi Marek Marynowski - człowiek mający profesjonalne przygotowanie w tej materii, od wielu lat związany z Piotrkowem Kujawskim inspirator działania pracowni malarskiej - szeroki jest krąg osób, które chwyciły za pędzel i malują. Wymienia m.in.: Alinę Miętkiewicz, Aleksandrę Sas Wisłocką, a także takie nazwiska jak: Leśnik, Jerzy Waniński (kredka, ołówek), lek. med. Bożena Belter, logopeda Krystyna Pruss, Jolanta Kaniewska, emerytka Alicja Dębowska, Bogusław Szałkiewicz (rzeźba w drewnie ). Malują również osoby niepełnosprawne.

Marek jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury, artystą malarzem, muzykiem i nie tylko. Przekazuje swoją wiedzę młodzieży. Zaraża swoją pasją innych. Obrazy prezentuje na licznych wystawach i wernisażach. Przy Domu Kultury działa pracownia malarska, systematyczne zajęcia odbywają się w budynku Opieki Społecznej. Na zajęcia uczęszczają dzieci w wieku przedszkolnym, z terenu gminy, a także z gmin ościennych, młodzież i liczna grupa osób dorosłych.

Poetka Aleksandra Sas Wisłocka, kobieta dwóch miast - Inowrocławia i Piotrkowa Kujawskiego. Niedawno wydała tomik wierszy „Przynosiłeś mi fiołki” oraz ma przygotowany do wydania kolejny tomik „Rapsodia miasta”. Talent artystyczny zapewne odziedziczyła po ojcu Szczepanie (1913-1967) cenionym inowrocławskim rzeźbiarzu i malarzu. On też udzielał jej - jak wspomina - pierwszych lekcji rysunku i malowania.

Miałem okazję być na wystawie osób niepełnosprawnych w Bibliotece w Radziejowie i wiem, że i w tym gronie wielu łapie za pędzel.

Marek Marynowski
Aleksandra Sas Wisłocka
Wystawa Aliny Miętkiewicz Fr.Chopin
Barwy jesieni wystawa osób niepełnosprawnych

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!