(© http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sahara.jpg&filetimestamp=20060312120431)

Piasek z Sahary, który unosi wiatr, może być bardziej niebezpieczny od pyłu wulkanicznego. Jego koncentracja jest większa niż pyłu z wulkanu.

- To zjawisko występuje każdego roku we Włoszech - opowiada naukowiec z włoskiego Instytutu Wiedzy o Atmosferze i Klimacie, Gian Paolo Gobbi. Nigdy nie zamknięto z tego powodu lotniska.

Gdy wieje silny wiatr sirocco znad północnej Afryki, na szybach w południowych Włoszech osadza się charakterystyczny czerwony pył. Zdaniem Giana Paola Gobbiego koncentracja pyłu po wybuchu islandzkiego wulkanu wynosi 30 mikrogramów na metr sześcienny, a po kilku godzinach zmniejsza się do 10 mikrogramów. Dla porównania w przypadku piasku znad Sahary jest to 100 mikrogramów na metr sześcienny i zmniejsza się ona dużo wolniej.

Naukowiec twierdzi, że nie posiada wyników badań, określających który rodzaj zanieczyszczenia jest bardziej szkodliwy dla silników samolotów.

Źródło: rmf24.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!