(© Magdalena Felska)

"Piaskowa Góra" Joanny Bator to książka trudna, ale przez to bardzo ciekawa. Autorka na tle zmieniających się systemów politycznych przedstawia codzienne życie kobiet.

Młoda dziewczyna, Jadzia, przyjeżdża do Wałbrzycha, aby zacząć pracę u swojego wujka. Dziewczyna pochodzi z małej wioski, gdzie perspektywy na ciekawe życie są tak wielkie, jak liczba osób zamieszkałych w tej mieścinie. Jadzia to dość pechowa kobieta. Skończyła szkołę pielęgniarską, zaczęła pracę w pobliskim szpitalu, podkochuje się w młodym i przystojnym lekarzu. Marzy o miłości namiętnej, prawdziwej, pełnej pasji i zatracenia. Jednak gdy pewnego dnia, specjalnie wystrojona dla swojego kolegi z pracy, idzie polną drogą, przewraca się niefortunnie. Urazy spowodowane upadkiem niweczą zarówno jej niespełnioną miłość, jak i dalsze plany zawodowe - dlatego, zaproszona przez wujka, pojawia się w Wałbrzychu. Już na samym dworcu Jadzia, spadając ze schodów, wpada w ramiona młodego górnika, Stefana Chmury. I chciałoby się napisać „żyli długo i szczęśliwie”. Ale wcale tak nie jest.

Piaskowa Góra to książka o losach kobiet, które uwierzyły, że małżeńskie życie to wyłącznie płatki róż, namiętne uniesienia i szczęście bez skazy. Rzeczywistość niestety okazuje się inna, a plany i marzenia niezwykle szybko trzeba zweryfikować z tym, jak jest naprawdę.

Peerelowskie klimaty
Piaskowa Góra to osiedle w Wałbrzychu, wybudowane w latach 70., na którym „ludzie pracy” po ciężkim wysiłku mogli się gromadzić i wspólnie doczekać końca dnia. W swoim zamierzeniu bogate, można by rzec ekskluzywne osiedle, szybko jednak, pod wpływem zmian ustrojowych, staje się zapomnianą, biedną okolicą, w której nie warto mieszkać. Piaskowa Góra ukazuje życie, marzenia i nadzieje ludzi, którzy przyszli na świat w czasie wojny lub tuż po niej, a w dorosłość weszli, kiedy PRL przybierał swoje najokazalsze kształty.

Czytaj więcej -->

Ogłupiające normy, którym trudno sprostać, budzą w bohaterach rozgoryczenie i sprawiają, że czują się coraz bardziej zagubieni. Bo przecież trzeba się pokazać, nawet za cenę głodowania przez następne dwa miesiące. Zasady, które z założenia powinny być drogowskazem, stają się tylko i wyłącznie pięknym opakowaniem, pod którym czai się pustka. Nikogo więc nie dziwi, że „przykładne katoliczki” usuwają kolejne ciąże, mężczyźni szukają wrażeń w kolejnych romansach, a zdezorientowane dzieci, które czują w życiu swoich rodziców zakłamanie, upijają się kilka razy w tygodniu. Jedynym marzeniem matek jest wydać za mąż swoje córki za bogatego Niemca z Eneref-u, a synów za bogate dziewczyny, które zapewnią ciepło domowego życia. Wszystko tak, jak powinno być, a o utraconych marzeniach lepiej nie pamiętać.

Dobro złem, zło dobrem?
Życie Jadzi jest osią, wokół której została zbudowana akcja książki. W świecie bohaterek nie ma prostych podziałów: dobre jest białe, a złe czarne. Dobrzy, tak samo jak źli, popełniają błędy, gubią się w swoich decyzjach. Pogardzana przez wszystkich Grażynka, uważana za „dziwkę”, zdobywa bogatego i dobrego męża z Eneref-u, a córki bogatych rodziców zachodzą w ciążę z okolicznymi lowelasami.

Piaskowa Góra to książka o niespełnionych marzeniach, utracie złudzeń, o życiu w zawieszeniu, z którego trudno jest się wyrwać. O ucieczce w marzenia, kiedy życie nie przynosi spodziewanych wrażeń. Akcja książki spowalniana jest często licznymi retardacjami, ale wszystko ma tu swój początek i koniec. Dodatkowo narracja w książce sprawia, że niektórzy szybko mogą się do niej zniechęcić. Brak tu dialogów, jest to raczej rodzaj opowieści, snutej przez narratora. Jak już wcześniej napisałam, książka Joanny Bator jest trudna w odbiorze, ale naprawdę warta uwagi.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!