Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieczarka, "księżniczka" w świecie grzybów, ma dziś swoje święto!

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
22 kwietnia to Światowy Dzień Pieczarki. Nazwa tego grzyba znana jest już od XVIII wieku, a oznacza coś pieczonego, jednym słowem pieczarkę. Dziś Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem ich produkcji.

Pieczarka to "księżniczka" pośród arystokratycznej hierarchii grzybowej, tuż po trufli. Znana jest już od średniowiecza, ale hodować pieczarki zaczęto dopiero w 1650 roku we Francji. Później ze względu na swój niepowtarzalny smak i możliwości kulinarne, pieczarki trafiły do pozostałych krajów europejskich. Dziś Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem ich produkcji. Pieczarki są bardzo smaczne, a przy tym zdrowe. Można je podawać na surowo, smażyć, grillować, większe kapelusze warto wypełnić nadzieniem. Możliwości kulinarnych z zastosowaniem pieczarek jest wiele: sosy, krokiety, zupy, kremy czy grzani itp. W przepisach często dodaje się do nich dużo cebuli i majeranku.

Najsmaczniejsze są młode, te o zamkniętych kapeluszach i o białym, jędrnym miąższu. Znana są różne odmiany: polna, żółtawa, szlachetna i polowa. Grzyby te są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Spotykamy je jako uprawne lub dziko rosnące. Zbudowane w 91 procentach z wody. Są bogate w bardzo cenne dla organizmu związki mineralne: potas, żelazo, miedź, selen, zawierają prowitaminę D, która jest bardzo ważna dla ochrony kości. Zawierają śladowe ilości tłuszczu, węglowodanów i błonnika. Najwięcej błonnika znajduje się w ogonkach. Mają niedużo fosforu, wapnia i magnezu. Są źródłem witaminy B1, B2, PP i C. W 100 gramach tych grzybów znajdują się zaledwie 34 kalorie. Mogą konkurować z mięsem, dzięki znacznej zawartości białka. Ponieważ nie zawierają cukrów, powinny znaleźć się w diecie diabetyków. Wśród pieczarek mamy i takie, które wykorzystywane są w lecznictwie.

Agaricus blazei Murill (Pieczarka blazei, ABM) - grzyb z Brazylii, który pierwotnie rósł dziko, został odkryty przeszło 40 lat temu. Stosowany jest w przypadku wielu chorób nowotworowych: działa skutecznie, hamując rozwój nowotworów i powodując remisję. Dobre wyniki lecznicze pieczarka ta daje przy nowotworze wątroby, nowotworze piersi i wirusowym zapaleniu wątroby typu A i C. Wszystko dlatego, że ograniczają działanie armatozy odpowiedzialnej za regulowanieprocesów wytwarzania estrogenu. Są cenne w diecie osób, które cierpią na nowotwory estrogenozależne. Spożywanie pieczarek, tak jak i warzyw kapustnych, np. kalafiora czy brokuł, pomaga w walce z rakiem.

Pieczarki w Polsce doczekały się swoich świąt. Znane jest łosickie święto pieczarki "PIECZARKALIA" - obchodzone jest 20–21 września. Ideą przewodnią święta jest aktywizacja środowiska ludzi związanych z uprawą tych grzybów, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Największa i najstarsza ogólnopolska impreza branży pieczarkarskiej odbywa się w Wielichowie. W tym roku obchody święta odbędą już po raz XVIII, w dniach 26-27 maja.

Pieczarki swoje miejsce znalazły również w powieści J.R.R Tolkiena "Władca Pierścieni", były one ulubionym przysmakiem hobbitów. Te najlepsze rosły na bagnistych terenach Shire. Farmer Maggot uprawiał pieczarki na swoich polach. Z "Władcy Pierścieni" pamiętamy również, jak Frodo jako dziecko wykradał z pól Maggota owe przysmaki. Wiele lat później, gdy Frodo ponownie odwiedził Starego Maggota, ten podarował mu koszyk..., oczywiście pieczarek.

Te grzyby są naprawdę wyjątkowe i warto się z nimi "zaprzyjaźnić", na tyle, aby były częstszym gościem na naszych stołach. One maja moc, i to nie tylko smakową.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pieczarka, "księżniczka" w świecie grzybów, ma dziś swoje święto! - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto