Jan Zemirek w zmodernizowanej kotłowni budynku OSP Moczydło Jan Zemirek w zmodernizowanej kotłowni budynku OSP Moczydło

Jan Zemirek w zmodernizowanej kotłowni budynku OSP Moczydło

Dobiega końca realizowane przez libiąski samorząd zadanie inwestycyjne pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznych na terenie Gminy Libiąż”.

Zostały wykonane już wszystkie najpoważniejsze prace, trwają jeszcze ostatnie kosmetyczne poprawki. Ta największa w dziejach naszej gminy inwestycja obejmuje budynki Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z Przedszkolem Samorządowym nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 1, Przedszkola Samorządowego nr 2, Przedszkola Samorządowego nr 4, Miejskiego Centrum Medycznego, Libiąskiego Centrum Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej Moczydło, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gromcu, a także Zespołu Szkół i Domu Kultury w Żarkach. Na realizację tego zadania gmina Libiąż pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Systemu Zielonych Inwestycji. Finansowanie całości uzupełnia pożyczka także z NFOŚiGW oraz wkład własny gminy Libiąż. – To inwestycja, która przyczynia się do rozwiązania problemów funkcjonowania infrastruktury budynków użyteczności publicznej. Wedle prognoz powinniśmy zaoszczędzić do 30% kwot wydawanych teraz na zużycie energii. Testem słuszności działań samorządu był sezon zimowy. W budynkach, w których prace były mocno zaawansowane dało się odczuć, że jest po prostu cieplej – tłumaczy Burmistrz Libiąża Jacek Latko.
Pracę termomodernizacyjne objęły modernizację kotłowni i instalacji centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej, modernizację systemu grzewczego polegająca na wymianie instalacji c.o. i montażu przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, wymiana drzwi zewnętrznych oraz wyposażenie instalacji ciepłej wody użytkowej w nowe źródło ciepła.
Korzystnie zmieniło się oblicze budynku Ochotniczej Straży Pożarnej na Moczydle. - Najważniejsze zmiany to wymiana kotłowni węglowej na gazową i instalacji centralnego ogrzewania, ocieplenie budynku i nowa elewacja – wymienia prezes tamtejszej OSP Jan Zemirek.
- Są też nowe okna, ale nie wszystkie z nich były teraz montowane ponieważ 5 lat temu zrobiliśmy to we własnym zakresie. Ponadto wymieniono drzwi i cztery bramy garażowe. Trzy z nich są teraz w pełni zmechanizowane, co jest udogodnieniem przy wyjazdach na akcje, gdzie liczy się każda sekunda.
Wytrawny obserwator zauważy, że z planu budynku znikła zabytkowa pompa wodna, umiejscowiona dotychczas na jednym z daszków. Ciekawostką jest, że zdolni strażacy jednostki tą replikę wykonali własnoręcznie na podstawie pocztówek.
- Ocieplenie budynku spowodowało, że ściana jest grubsza i po prostu pojazd się tam nie zmieści. Nadarzyła się więc okazja do przeróbki, a przy okazji odrestaurowania bo czas odcisnął swoje piętno. Za jakiś czas wróci na swoje miejsce – wyjaśnia Prezes OSP Moczydło.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!