Pierre Brice w roli Winnetou Pierre Brice w roli Winnetou

Pierre Brice w roli Winnetou.

6 czerwca 2015 roku w wieku 86 lat zmarł francuski aktor Pierre Brice, niezapomniany odtwórca roli Winnetou w serii ekranizacji powieści Karola Maya o szlachetnym wodzu Apaczów.

Naprawdę nazywał się Pierre Louis de Bris. Urodził się 6 lutego 1929 roku w Breście. Miał zostać architektem, jednak po ukończeniu gimnazjum zdecydował, że będzie aktorem i rozpoczął studia w paryskiej szkole pod kierunkiem Griegorija Chmary. Wkrótce porzucił jednak to zajęcie, by zaciągnąć się do wojska. Walczył w Indochinach i Algierii. Po zakończeniu służby wrócił do kraju, by kontynuować studia. Pracował jako fotomodel, próbował kariery tancerza. W 1953 roku wreszcie został aktorem teatralnym w repertuarze klasycznym. Debiutował na ekranie niewielką rolą w filmie płaszcza i szpady pt. "Ça va barder" (1954), pojawił się też w filmie "Szminka do ust" (1960).

Swoją życiową rolę, jaką miała się okazać wódz Apaczów, Winnetou, otrzymał przez szczęśliwy przypadek. W 1962 roku na jednym z niemieckich festiwali zauważył go reżyser Harald Reinl, który poszukiwał odtwórcy głównej postaci w filmie o przygodach Winnetou. Początkowo aktor nie był przekonany co do tej propozycji, ale po jakimś czasie przystał na propozycję reżysera. I to właśnie ta rola przyniosła mu światową popularność. Pierce Brice 11 razy wcielił się w postać Winnetou w niemiecko - jugosłowiańskich filmach, m.in. w takich obrazach jak: "Skarb w Srebrnym Jeziorze" (1962), "Złoto Apaczów" (1963), Winnetou w Dolinie Sępów", "Winnetou i Old Shatterhand" (1964), "Winnetou i Apanaczi" (1966). Zagrał też Jana Skrzetuskiego we włoskiej realizacji powieści Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". Występował też w niemieckich teatrach plenerowych.

Zmarł w podparyskim szpitalu, do którego trafił z wysoką gorączką 5 czerwca. Następnego dnia już nie żył. Przyczyną śmierci legendarnego Winnetou było zapalenie płuc.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!