Minister Jacek Cichocki Minister Jacek Cichocki

Minister Jacek Cichocki (© Kimodin/wikipedia/GNU Free Documentation License)

Szef MSW Jacek Cichocki przedstawił 4 stycznia na konferencji prasowej nowych wiceministrów: Michała Deskura i Romana Dmowskiego oraz poinformował o zmianie na stanowisku komendanta głównego policji. Andrzeja Matejuka ma zastąpić Marek Działoszyński. Zmiany te wywołały liczne komentarze i kontrowersje wśród polityków i w "służbach".

Dotychczasowego wiceministra Adama Rapackiego zastąpi Michał Deskur, który ma nadzorować policję i BOR oraz odpowiadać za bezpieczeństwo podczas Euro 2012. Cichocki powołał też drugiego wiceministra Romana Dmowskiego, który ma odpowiadać za rejestry państwowe. Nominacje te oraz zapowiedź zmiany na stanowisku komendanta głównego Policji wywołały kontrowersje, ale zdania opozycji są podzielone.

Poseł SLD Stanisław Wziątek, komentując dla tvn24.pl odwołanie Rapackiego, stwierdził ironicznie, iż nie wierzy w jego zmęczenie. Dodał też, że pomysł funkcjonowania wiceministrów odpowiedzialnych za poszczególne służby nie jest dobry, gdyż utrudni ich współdziałanie.

Były szef MSWiA Ryszard Kalisz twierdzi z kolei, że minister ma prawo dobierać sobie współpracowników i zgadza się z koncepcją cywilnej kontroli służb.
Mariusz Antoni Kamiński, poseł PiS podkreśla fakt, że minister Cichocki zbudował prawdziwe "imperium", gdyż skupił w swoich rękach nadzór nad większością służb mundurowych oraz służb specjalnych. Kamiński dodał, że zachowanie ministra Cichockiego było "sadystyczne", ponieważ "wywalonemu na bruk" Rapackiemu kazał na konferencji prasowej siedzieć obok siebie i się uśmiechać.

Szef klubu Solidarna Polska Andrzej Mularczyk wyraził obawę, czy kandydaci Cichockiego mają odpowiednie kwalifikacje do sprawowania tak ważnych funkcji w MSW oraz czy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo podczas Euro 2012.
Swoje obawy wobec Michała Deskura wyrażają też funkcjonariusze policji i BOR-u. W rozmowie z reporterem rmf24.pl stwierdzili, że "Deskur nie ma żadnego doświadczenia w administracji publicznej i jest mało prawdopodobne, by znał specyfikę funkcjonowania służb mundurowych".

Dużo kontrowersji wzbudziła też zapowiedź powołania na stanowisko komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego, dotychczasowego komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi. Już na konferencji prasowej Cichockiego, dziennikarz RMF FM dopytywał się czy szef MSW brał pod uwagę wymierny sposób oceny działania policji czyli statystyki skuteczności pracy. Okazuje się bowiem, że Łódź ma jedne z najgorszych statystyk w Polsce. Minister Cichocki dość ogólnie stwierdził, iż statystyka jest bardzo ważna, ale nie należy czynić z niej jedynego kryterium.

Rzecznik SLD Dariusz Joński stwierdził z kolei, że nowy Komendant Główny Policji gen. Marek Działoszyński to fachowiec, który zna się na rzeczy, a to jakim będzie komendantem głównym, pokaże czas.

Zmiany w MSW dobrze przyjął Ruch Palikota. Andrzej Rozenek powiedział PAP, że był to najwyższy czas, żeby odświeżyć szczyty władzy w MSW oraz policji - informuje Gazeta Wyborcza.

Zmiany popiera oczywiście PO. Ireneusz Raś z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych stwierdził, że naturalną rzeczą jest to, że nowy minister decyduje o swoich najbliższych współpracownikach. Dodał też, że dymisje nie przeszkodzą w przygotowaniach do Euro 2012.

Z rezerwą do zmian kadrowych w MSW odniósł się wiceszef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Mirosław Pawlak z PSL. Stwierdził, że Rapacki był szefem Komitetu ds. Bezpieczeństwa na Euro 2012 oraz że dymisja powinna nastąpić już po turnieju.

Spekulacje dziennikarzy dotyczące powodów odwołania Rapackiego, które miały być zemstą na Grzegorzu Schetynie starał się na konferencji prasowej rozwiać premier Tusk, stwierdzając: " Czytam rewelacje na temat tej dymisji i nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać. Poziom tych interpretacji jest powalający".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!