Jakub Bartoszewski Jakub Bartoszewski

Jakub Bartoszewski (© Wiesław Urbańczyk)

Rozmawiam z Jakubem Bartoszewskim prezesem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego działającego przy Uniwersytecie New York w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jakub Bartoszewski od sierpnia 2015 r. jest studentem pierwszego roku ekonomii na New York University Abu Dhabi (NYUAD) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich *. Poza studiowaniem problemów ekonomicznych współczesnego świata w wolnych chwilach jest także prezesem organizacji mającej na celu promocję kultury polskiej, jaką jest Polskie Stowarzyszenie Kulturowe na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Dhabi (Polish Cultural Association at NYUAD).
Miesiąc po przybyciu na uniwersytet on oraz jego kolega będący obecnie wiceprezesem organizacji, Tomasz Bachosz, dostrzegli potrzebę założenia koła studenckiego skupiającego studentów polskiego pochodzenia oraz promującego polską kulturę - i tak właśnie powstało Polskie Stowarzyszenie Kulturalne na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Dhabi.
Z początku, mieli na celu organizowanie warsztatów językowych dla studentów zainteresowanych naszą kulturą oraz pomaganie Polakom w aplikowaniu na uniwersytet. Dość prędko jednak nawiązali kontakt z Ambasadą RP w Abu Zabi i sprawy nabrały szybkiego tempa. Po otrzymaniu wsparcia z Ambasady oraz Polskiej Grupy Biznesowej w ZEA
zorganizowali recital fortepianowy pana Pawła Kowalskiego z okazji Narodowego Dnia Niepodległości na NYUAD w dniu 07 listopada 2015 r.
Na koncert przybyli przedstawiciele rządu ZEA, ambasadorowie i dyplomaci z wielu państw, profesorowie i studenci NYUAD a przede wszystkim - lokalna społeczność polska - łącznie ponad 200 osób. Była to świetna okazja do wypromowania doskonałego towaru eksportowego jaką jest muzyka Fryderyka Chopina oraz możliwość przedstawienia międzynarodowej społeczności tak ważnego przecież dla nas fragmentu historii Polski.
Po tak udanym starcie, mają nadzieję, że jest to tylko początek dłuższej serii wydarzeń kulturalnych mających na celu integrację Polaków w ZEA oraz promocję naszej rodzimej kultury w tym regionie.
Poza dodatkowym, mniejszym, wydarzeniem w tematyce polskich świąt w grudniu, obecnie mają zamiar skupić się na pomaganiu studentom z Polski w aplikowaniu na NYUAD.
Zapraszam do śledzenia informacji na temat działalności Stowarzyszenia i nadchodzących wydarzeń na oficjalnej stronie na Facebook'u - https://www.facebook.com/pcanyuad/

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!