Pierwszy dzień Konklawe - wieści z Watykanu Pierwszy dzień Konklawe - wieści z Watykanu

Pierwszy dzień Konklawe - wieści z Watykanu (© Print Screen)

Dziś pierwszy dzień konklawe. Po przeprowadzce do rezydencji Świętej Marty w Watykanie, o godzinie 10.00, kardynałowie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej. Po południu procesja, przysięga, a o 19.00 pierwszy dym. Biały czy czarny?

Dziś pierwszy dzień konklawe. Po przeprowadzce do rezydencji Świętej Marty w Watykanie, o godzinie 10.00, kardynałowie uczestniczyli we mszy św. "pro eligendo Pontifice" celebrowanej przez dziekana Świętego Kolegium Kardynalskiego, Angelo Sodano.

Następnie, zgodnie z wcześniejszym planem, rozpoczną się obrzędy popołudniowe. O 16.30 kardynałowie-elektorzy przejdą w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kwadrans później złożą przysięgę. Chwilę później Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wypowie ściśle związaną z tajnością głosowań łacińską formułę "extra omnes", a drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte.

O godzinie 9.30 kardynałowie, pod przewodnictwem kardynała Angelo Sodano, przeszli procesją do Bazyliki św. Piotra, gdzie o godzinie 10.09 rozpoczęła się msza "pro eligendo Papa". Msza, poza kardynałami, którzy wezmą udział w konklawe, wypełniona była po brzegi duchowieństwem. W górnej części ołtarza zasiedli kardynałowie, biskupi i arcybiskupi, w pozostałych zaś nawach kapłani, diakoni, zakonnicy, zakonnice i licznie przybyli wierni.

Modlitwy odmawiane były w wielu językach, m.in. w języku francuskim, suahili, portugalskim, malajalam i niemieckim. Choć msza odprawiana była po łacinie, to w niektórych jej częściach słychać było też inne języki - angielski, włoski czy hiszpański, a ewangelia nie została "śpiewana", lecz odczytana po łacinie.

O godzinie 10.31 rozpoczęła się homilia, w czasie której kardynał Angelo Sodano podkreślił i ponowił wdzięczność i cześć oddawaną ukochanemu Benedyktowi XVI. Kardynał podkreślił także, że obecna chwila jest "ważną godziną w historii Kościoła".

W trakcie uroczystości padły też ważne słowa mówiące o tym, że modlitwa jest nie tylko dla Kościoła, który ma przechowywać ją w prawdzie, świętości, jedności i pokoju, dla kardynałów "wezwanych do wybrania Biskupa Rzymskiego", ale i dla wszystkich ludzi na ziemi, a także dla rodziny Bożej.

Tuż przed godziną 11.30 rozpoczęła się konsekracja. Do ołtarza, wraz z kardynałem Angelo, przeszli czterej inni kardynałowie. Jako pierwszy przemawiał proto-diakon Jean Godfried Danneels-Louis Tauran. Komunii podczas mszy udzielało 110 księży. O godzinie 11:50 msza zakończyła się. Kardynałowie opuścili Bazylikę św. Piotra w procesji, która liczyła 180 osób.

Mimo deszczu, na placu Świętego Piotra od rana zbierają się wierni, którzy po południu pragną obserwować przejście procesji złożonej ze 115 kardynałów-elektorów z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Na placu umieszczono cztery gigantyczne ekrany.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!