Producenci luksusowych piór chętnie wprowadzają "limitowane edycje", które mają zachęcić potencjalnych nabywców swoją nietuzinkowością, perfekcyjnym wykonaniem oraz najlepszą klasą jakości materiałów użytych do ich produkcji.

Często bywają bardzo drogie i nieosiągalne dla większości z nas. Jednak nie wszystkie firmy stawiają wyłącznie na dekoracje drogimi diamentami, brylantami oraz pozostałymi kamieniami szlachetnymi. Bowiem istnieje wiele producentów, którzy używają niecodziennych pomysłów, materiałów do stworzenia wyjątkowych piór. Niewątpliwie takimi markami są Aurora oraz niemiecka firma Graf von Faber Castell. My jednak przystaniemy na tej drugiej - bo w naszym uznaniu to właśnie ona zasługuje na szczególne wyróżnienie. Dzieje się to za sprawą użycia bardzo wysublimowanych materiałów wykorzystywanych do produkcji tych małych dzieł sztuki, którymi są niewątpliwie pióra wieczne.

Jak co roku (poczynając od roku 2004), firma Graf von Faber Castell prezentuje Pen of the Year - noszące, jakże by inaczej, "2009" w swojej nazwie. Pióra z tej serii mają niejako (jak to często ma miejsce w przypadku edycji limitowanych) być prezentacją możliwości firmy – najlepsze wykonanie, najlepsze materiały w rękach najlepszych mistrzów rzemiosła pracujących dla Graf von Faber Castell sprawiają, że końcowy produkt ma emanować
swym pięknem i niebywałą precyzją wykonania. Po wykończeniach
drewnem, bursztynem, kłem mamuta czy skórą płaszczki, które mieliśmy okazję oglądać w poprzednich edycjach, tym razem przyszła kolej na być może najbardziej nietypowy materiał mimo egzotyki powyższych, a mianowicie na końskie włosie. Wybór ten jest podkreślany poprzez odwieczne powiązanie historii ludzkości z końmi. Od najdawniejszych czasów to właśnie konie pomagały w podróżach, transporcie, wojnach i podbojach, a dla ogromnej rzeszy artystów były niewyczerpaną inspiracją – w ten właśnie sposób Graf von Faber Castell chce oddać hołd tym pięknym stworzeniom, które wniosły swój ogromny wkład w dzieje ludzkości. Dodatkowo w XVIII wieku włosie z końskiej grzywy oraz ogona zdobyło uznanie jako tkany materiał obiciowy, jednak jak w przypadku rękodzielnictwa w dzisiejszych czasach technika ta praktycznie wymarła, a tylko nieliczni rzemieślnicy potrafią dziś jeszcze tkać z końskiego włosia. Dziś materiał ten jest luksusowym dodatkiem w świecie mody - jednak Graf von Faber Castell postanowił pójść krok dalej i wykorzystać go także do produkcji najnowszej serii rocznej, będącej jednocześnie wizytówką firmy, dlatego bardzo ściśle selekcjonuje się go pod kątem grubości oraz barwy. Jest to o tyle istotne, że ma to ścisły związek z dalszym procesem produkcyjnym oraz koniecznością utkania dwukolorowej koszulki pióra, na której każdy cal przypada około 175 ręcznie przeplatanych włosów. Już to daje pogląd jak skomplikowany i żmudny jest proces produkcji oraz jak wielkich umiejętności wymaga. Całość oczywiście obleczona w chłodno połyskujące partie platynowanego metalu kontrastującego z wykończeniem korpusu. Dopełnienie stanowi dwukolorowa stalówka wykonana z 18k złota, której kształt znamy już z poprzednich edycji Pen of the Year.

Jest to swego rodzaju niezmiennik pokazujący, że doskonałość może ewoluować zachowując jednocześnie swój dotychczasowy charakter. Na dodatkową uwagę zasługuje również metalowy klip osadzony na sprężynie również platynowanej skuwki. Nabywca wraz z piórem otrzymuje certyfikat potwierdzający autentyczność produktu, a całość jest pakowana w ekskluzywne drewniane pudełko. Na koniec warto wspomnieć o pewnej ciekawostce, która może zainteresować właścicieli koni – na specjalne życzenie istnieje możliwość wykonania oplotu pióra z włosia naszego własnego konia.

Współautor: Mariusz Łysień

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!