"Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, przezwać, porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już „poetą rocka” i „elektrycznym bardem”, co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen."

Tymi właśnie słowami rozpoczyna się notatka prasowa na stronie artysty. Piotrek urodził się 46 lat temu w Gorzowie Wielkopolskim. Śpiewał i pisał teksty już w szkole średniej. W latach 80. był laureatem wielu konkursów piosenki poetyckiej (m.in. Olsztyńskiego Spotkania Zamkowego, OPPA - Międzynarodowego Festiwalu Bardów i Studenckiego Festiwalu Piosenki). Triumfował także w konkursie piosenki kabaretowej, w ramach opolskiego Kabaretonu.

Od 1991 roku, przez 6 lat współpracował z kabaretem "Pod Egidą". Był również autorem i gospodarzem telewizyjnego cyklu "Powrót bardów" (TVP1). Ponadto występuje w teatrze "Rampa", w sztuce o The Doors i Jimie Morrisonie pt. "Jeździec Burzy".

Bukartyk jest jednak przede wszystkim tekściarzem. Utwory jego autorstwa wykonują m.in. Mietek Szcześniak, Andrzej Krzywy, Various Manx, Stanisław Sojka, Krzysztof Kiljański i Ewelina Flinta. Oprócz tekstów piosenek i wierszy, Bukartyk chętnie pisze felietony, pod pseudonimem "Łysy", które znajdziemy pod tym adresem.

Dopiero w 1997 roku, w wieku 33 lat wydał swoją pierwszą płytę. Album "Szampańskie wersety" był nawet nominowany do Fryderyka w kategorii "dance i techno". Piosenki zamieszczone na "Szampańskich wersetach" parodiowały oba te gatunki.

Piotrek chwycił za gitarę i rozpoczął serię recitali autorskich po całej Polsce. Najpierw sam, a od 1999 roku z rockowym zespołem Sekcja, który zresztą powstał przy okazji nagrywania jego drugiego albumu "Z głowy". Zadowolony ze współpracy nagrał z Sekcją jeszcze dwa albumy "Ideały" (2004) i "Gabinet figur woskowych (2005). W 2007 roku ukazała się jego pierwsza płyta koncertowa "25 l wody w ustach".

Z początkiem 2010 roku światło dzienne ujrzała jego najnowsza produkcja "Z czwartku na piątek", zawierająca przebój "Niestety trzeba mieć ambicję". Album zawdzięcza swój tytuł okolicznościom, w jakich powstawała większość utworów. Były one pisane w czwartkowe noce, a swoje premiery miały w piątkowe poranki, na antenie Trójki. Gościnnie występuje także Grupa MoCarta. Teksty Bukartyka satyrycznie nawiązują do bieżących wydarzeń.

Od lipca 2007 do 2009 roku prowadził audycję "Ładne kwiatki" na falach radiowej Trójki. Dziś usłyszymy go w każdy piątek, w porannym "Zapraszamy do Trójki", gdzie jako gość Wojciecha Manna, śpiewa napisane przez siebie piosenki-felietony. Jedna z tego typu piosenek, dedykowana Jankowi Rokicie trafiła nawet na Trójkową listę przebojów, prosto z anteny, kilka godzin po jej napisaniu!

Bukartyk wziął udział w tegorocznym Przystanku Woodstock, jako członek Akademii Sztuk Przepięknych. Napisał piosenkę, skomponował melodię, zebrał ochotników do jej wykonania na dużej scenie i finałowym występem, zakończył cały festiwal.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!