Piotr Małachowski wicemistrzem świata

Łukasz Wolski
Piotr Małachowski zajął drugie miejsce w finale konkursu rzutu dyskiem podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Berlinie. To, po srebrnym medalu w Pekinie, kolejny wielki sukces Polaka.

Nasz dyskobol prowadził od pierwszej do piątej serii. Niestety, w ostatniej, wyprzedził go Robert Harting, reprezentant gospodarzy. Małachowski dwukrotnie poprawiał rekord Polski, najpierw w pierwszej próbie 68.77, a następnie w piątej próbie 69.15. Starczyło to do zajęcia drugiego miejsca, co i tak jest wielkim sukcesem. Przypominamy, że Małachowski nie wyleczył do końca kontuzji palca, który nadaje rotacji dyskowi. Wynik Niemca Hartinga to 69.43. Dopiero trzecie miejsce zajął wielki faworyt tej konkurencji Gerd Kanter (66.88). Bez medalu wielce utytułowany Virgilijus Alekna (66.36).

8) Gerhard Mayer (AUT) 63.17

Rano rywalizowały z kolei nasze dyskobolki. Spośród trzech, awans do finału wywalczyła tylko jedna, Żaneta Glanc. Polka w drugim swoim rzucie posłała dysk na odległość 62.43 (minimum wynosiło 61.50). Rzuty Wioletty Potępy i Joanny Wiśniewskiej (odpowiednio 59.54 i 58.85) nie wystarczyły by znaleźć się w jutrzejszym finale.

Do finału skoku wzwyż awansował Sylwester Bednarek, który w pierwszej próbie zaliczył wysokość 2.27. W prawdzie minimum wynosiło 2.30, ale zbyt mało skoczków je zaliczyło i do finałowej rywalizacji awansowała najlepsze dwunastka. Ta sztuka nie udała się Grzegorzowi Sposobowi (2.24).

Artur Noga, piąty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie na dystansie 110 m ppł., zajął w swoim biegu eliminacyjnym trzecie miejsce i awansował do półfinałów. Czas Polaka to 13.56.

Joanna Kocielniak na półfinale zakończyła swój udział w berlińskiej imprezie. W swoim biegu na 100 m ppł. zajęła siódme miejsce (13.21). Złoto wywalczyła Jamajka Brigitte Foster-Hylton, druga była Kanadyjka Priscilla Lopes-Schliep, a trzecia także Jamajka Delloreen Ennis-London. Niespodziewanie dopiero na siódmym miejscu faworytka rywalizacji Dawn Harper (USA).