Piotr Żyła letnim mistrzem Polski w skokach

Dawid Bożek
Dawid Bożek
To pierwsze w karierze zwycięstwo Piotra Żyły w mistrzostwach Polski rozgrywanych na igielicie. W Szczyrku 27-latek w walce o złoto pokonał Kamila Stocha i Bartłomieja Kłuska.

Żyła udanie zakończył lato 2014 w skokach. W Letniej Grand Prix finiszował na 5 miejscu, co było najlepszym wynikiem wśród reprezentantów Polski. Dziś okazał się najlepszy w mistrzostwach Polski rozgrywanych na skoczni Skalite w Szczyrku.

Zwycięstwo w krajowym czempionacie nie przyszło Żyle jednak łatwo. Po pierwszej serii był liderem, ale jego przewaga nad Kamilem Stochem była nieznaczna (obaj skoczyli po 106 metrów). W finale 27-latek odskoczył podwójnemu mistrzowi olimpijskiemu i został po raz pierwszy w karierze letnim mistrzem Polski. Brązowy medal zawisł na szyi Bartłomiejowi Kłuskowi.

Dzień 11 października był szczególnym dniem w historii polskich skoków. Po raz pierwszy bowiem rozegrano mistrzostwa Polski kobiet. Na starcie stanęło 13 zawodniczek, a najlepsza okazała się Magdalena Pałasz. 19-letnia zawodniczka poprzedniej zimy zadebiutowała w Pucharze Świata, w którym udało się jej zdobyć pierwsze punkty. Dziś zdeklasowała rywalki, będąc jedyną skoczkinią, która w obu skokach przekroczyła punkt K mniejszego obiektu. Jej koleżanka z reprezentacji, Joanna Szwab, musiała zadowolić się srebrnym krążkiem, a trzecie miejsce przypadło w udziale Kindze Rajdzie.

W rywalizacji kombinatorów norweskich najlepszy okazał się Adam Cieślar, drugi był Paweł Słowiok, a trzeci Mateusz Wantulok.