Beata Szydło - wiceprzewodnicząca PiS Beata Szydło - wiceprzewodnicząca PiS

Beata Szydło - wiceprzewodnicząca PiS (© iotr Drabik/wikimedia/CC-BY-2.0)

PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podwyższającą od 1 lutego składkę rentową płaconą przez pracodawców o 2 pkt proc. Według PiS jest ona niezgodna z konstytucją, a rząd Donalda Tuska wprowadził ją, by "łatać" budżetową dziurę.

O decyzji PiS poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie Beata Szydło, wiceprzewodnicząca partii. Zdaniem PiS nowelizacja jest niezgodna z art. 123 konstytucji. Mówi on, że Rada Ministrów może uznać chwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem: ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych oraz kodeksów.

Czytaj także: Od lutego 2012 roku składka rentowa wzrośnie o 48,33 zł

Według PiS nowelizacja ustawy ma charakter ustawy podatkowej, gdyż nakłada nową daninę publiczną, a to wyklucza przyjęcie jej w trybie pilnym. Poza tym PiS uważa, że ustawa narusza również art. 2 konstytucji mówiący, że RP jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - informuje interia.pl.

Składka rentowa wzrasta tylko w części płaconej przez pracodawców, o 2 pkt procentowe od 1 lutego br. Według wyliczeń RMF FM oznacza to dla pracodawcy średni wzrost kosztów pracownika o 80 zł miesięcznie. Eksperci zwracają też uwagę, że wzrost składki może przyczynić się do wzrostu bezrobocia, szczególnie wśród osób młodych poniżej 24. roku życia. Obecnie w tej grupie wynosi ono 28 proc. Rząd wprowadzając nowelę ustawy, argumentował ją poprawą sytuacji sektora finansów publicznych.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!