Nowoczesny pociąg TGV Nowoczesny pociąg TGV

Nowoczesny pociąg TGV. (© wikipedia commons)

Już niedługo po polskich torach będą jeździły supernowoczesne pociągi osiągające prędkość do 200 kilometrów. Ten ruch to część planu modernizacji kolei na Euro 2012.

Podróżni, którzy narzekają na jakość usług świadczonych przez PKP, już niedługo będą mieli powody do radości. Spółka informuje bowiem, że już na początku sierpnia ogłoszony zostanie przetarg na zakup nowoczesnych składów zespolonych. Co to oznacza?

Dokładnie tyle, że po polskich torach będą jeździły nowoczesne, komfortowe i bardzo szybkie pociągi. Składy zespolone posiadają własny napęd trakcyjny, to znaczy, że nie muszą być połączone z odrębną lokomotywą. Odznacza je również to, że wagony nie muszą być łączone i rozłączane, są po prostu połączone stale. Najważniejsza jednak jest informacja, że pociągi będą osiągały prędkość do 250 kilometrów na godzinę!

Nie są to jedyne korzyści z zakupu nowych składów. Znacznie poprawi się komfort jazdy, szybkość. Zmianom mają także ulec koszty, jakie spółka PKP będzie wkładała w naprawę pociągów. Przewiduje się, że te nowoczesne, będą się psuły dużo rzadziej, a także zużywały mniej energii. Zwiększy się także bezpieczeństwo podróżnych. Pierwsi o tych wszystkich zaletach przekonają się jadący z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Katowic i Poznania.

Oczywisty jest fakt, że zakup nowych składów wiąże się dla PKP z dużym wydatkiem. Inwestycja ma wynieść niemal 400 milionów euro. Wydatek może jednak wyjść spółce na dobre, gdyż stare składy często wymagają napraw, co jest bardzo kosztowne. Na początek PKP zakupi 20 składów zespolonych. Jest to pierwszy etap modernizacji kolei, dostosowania jej do standardów europejskich. Pierwsze pociągi wyjadą na przełomie 2011 i 2012 roku, czyli jeszcze przed organizowanym w Polsce Euro 2012. Zakupione pociągi będą jeździły jeszcze po starych torach, ale podczas drugiego etapu modernizacji tory zostaną wymienione, a kolejne zakupione składy będą osiągały prędkość do 350 kilometrów na godzinę. Jeszcze nowocześniejsze pociągi będą jeździły na tak zwanej trasie Ygrek łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!