Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płaczące drzewa w rezerwacie Bukowa Góra

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
Rezerwat Bukowa Góra.
Rezerwat Bukowa Góra. Tomasz Mazur
Nie tak dawno pisałem o "leśnym graffiti", zniszczeniach, jakich dokonali ludzie w ciągu ostatnich lat i dokonują nadal w drzewostanie w rezerwacie Bukowa Góra. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

Szczególnie zaciekawił mnie fakt sankcji, jakie grożą ludziom za powodowanie takich i podobnych strat. Informacji na ten temat należy szukać oczywiście w licznych ustawach i kodeksach prawa. Na plan pierwszy wysuwają się:
- ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr.45 poz.435 z późn. zm.),
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.),
- Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114),
- Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

Katalog leśnych zakazów jest niezwykle szeroki. Sankcje, jakie grożą za naruszenie któregokolwiek z zakazów, odnajdziemy w Kodeksie wykroczeń (rozdziale XIX - "Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe" (art. 148 - 166) oraz w Kodeksie karnym (rozdział XX "Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu" – art. 163 i 164, oraz rozdział XXII "Przestępstwa przeciwko środowisku" – art. 18 – 188). Odbiegając na chwilę od tematu, warto zauważyć, co mówi Kodeks wykroczeń w sprawie "puszczania luzem psa w lesie". Jeśli nie ma to związku z polowaniem, właściciel zwierzęcia podlega karze grzywny lub nagany.

Wracając jednak do sedna sprawy. Nacinanie, zdzieranie, lub niszczenie w dowolny sposób kory drzew, jest karane naganą lub grzywną do 250 złotych (mówi o tym art. 153 K.w.). Z pewnością tak niska kara grzywny nie odstrasza potencjalnych miłośników "leśnego graffiti". Należy do tego dodać trudności związane z wykryciem sprawców takich zniszczeń. Jak udało mi się ustalić, statystycznie jeden posterunek Straży Leśnej skierował w 2006 roku 1,6 wniosku o ukaranie do sądu grodzkiego. Częściej od mandatów strażnicy leśni stosowali pouczenia.

Spowodowane przez ludzi zniszczenia w korze drzew, mogą spowodować obniżenie przyrostu rocznego a także obniżenie żywotności drzewa. Ułatwia to również infekcję grzybom patogenicznym oraz licznym owadzim szkodnikom. Należy również pamiętać, że "leśne graffiti" w dużym stopniu obniża wartość estetyczną drzew.

W rezerwacie Bukowa Góra idąc tylko kilkoma alejkami naliczyłem ponad pięćdziesiąt uszkodzonych drzew. Ich liczba z roku na rok z pewnością będzie wzrastać. Być może częstsze patrole Straży Leśnej, czujniejsze oko lokalnej społeczności, a przede wszystkim zdrowy rozsądek, zahamuje ten szpecący las proceder. Mam także cichą nadzieję, że zwrócenie uwagi na problem niszczenia lasu w rezerwacie Bukowa Góra, spowoduje większe zainteresowanie ze strony odpowiednich władz.

Dziś bowiem, pomimo swojego ogromnego uroku, rezerwat Bukowa Góra powoli staje się miejscem płaczących drzew. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie o wierzby tu chodzi...

Warto zobaczyć:
Ludzka głupota nie zna granic! Leśne graffiti

Uprzejmie dziękuję Panu dr. inż. Edwardowi Lenartowi, zastępcy Dyrektora Departamentu Leśnictwa, za udzielone wskazówki przy opracowaniu tego materiału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto