Obraz został wykonany podczas pleneru " Nikiforia " przez niepełnosprawne dziecko Obraz został wykonany podczas pleneru " Nikiforia " przez niepełnosprawne dziecko

Obraz został wykonany podczas pleneru " Nikiforia " przez niepełnosprawne dziecko. (© Marek Krauss)

Pomysłodawcą pleneru malarskiego " Nikiforia " który odbył się w 18 września 2010 roku w TPD "Helenów" w Warszawie, był Marek Krauss, "warszawski Nikifor".

Plener malarski "Nikiforia" już za nami. Nie doszłoby jednak do niego, gdyby nie działania wielu osób, których działania przyniosły konkretne efekty.

Przy okazji tegorocznego Dnia Legionowa Pani Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół przy ulicy Legionowskiej 69 oraz prezes fundacji "Promień Słońca", zaproponowali mi współpracę w dziedzinie sztuki.

Podczas wstępnych rozmów zaproponowałem, iż jako wolontariusz będę uczył młodzież z tej szkoły tzw. sztuki ART-BRUT. Podsunąłem też propozycję zorganizowania pleneru malarskiego. Mój pomysł podchwycił poseł Zenon Durka, sugerując, by plener malarski przygotować dla dzieci i młodzieży. Nazwę pleneru "Nikiforia" wymyślił dyrektor MOK Legionowo. Do tego zacnego grona dołączył też Wiesław Sokołowski, z którym do projektu przekonaliśmy obecnego dyrektora TPD "Helenów". Artystów na plener zaprosiła Izabela Wiszniowska.

18 września, podczas pikniku integracyjnego pt. "Pożegnanie lata " odbył się plener " Nikiforia", na który przyszły prawdziwe tłumy. Najmłodsza uczestniczka, wnuczka p. Ewy Kuczmar, miała 3 lata!

Na zaproszenie przebyli moi uczniowie Art-Brut, których obraz na płótnie, wykonany podczas pleneru sprzedano. Byli też artyści zawodowi z różnych stron Polski, koleżanki i koledzy Izabelii Wiszniowskiej. Był wśród nas jeden z najlepszych polskich fotografików - Paweł Słomczyński, który fotografował plener i jego uczestników.

Do Legionowa przybyła znana aktorka, pani Aleksandra Ford-Sampolska, moi rodzicie, plenerowi przyglądał się wolontariusz z Turcji, który fotografował robił zdjęcia do swojej kolekcji. Lokalna gazeta legionowska opublikował artykuł pt. "Pożegnanie lata", którego autorem był prezes Fundacji "Promień słońca".

Po zakończeniu pleneru, z pomocą pana Roberta Zebrowskiego, 1 października, w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, została zorganizowania wystawa poplenerowa pt. "Nikiforia", a
w Domu Towarowym "Jupiter. Centrum " w Warszawie, z pomocą pani Ewy Kuczmar, na stoisku Lampy, Żyrandole, Lustra trwa wystawa aukcyjna " Nikiforia". Pieniądze ze sprzedaży obrazów zasilą konto TPD "Helenów " oraz fundację "Promień słońca". Firma wydawnicza "Maxmedia" wyda pocztówki z fotografiami wykonanymi przez Pawła Słomczynskiego. Bohaterami tego zbioru będą dzieci, które uczestniczyły w plenerze. Także środki ze sprzedaży tego albumu przekazane zostaną na TPD "Helenów " oraz fundację "Promień Słońca".

Poszukujemy sponsorów, którzy chcieliby pomóc nam w wydaniu tych pocztówek. Każdy darczyńca zostanie wymieniony w tym wydawnictwie. Planowany nakład
-1000 sztuk.
Chętni proszeni są o kontakt: marek.krauss@gmail.com lub kom.728 599 081

Więcej o "Nikiforiach" na stronie : www.mkrauss.com

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!