Aromat czarnej kawy otulony kożuszkiem z tłustego mleka pozwala na chwilę przenieść się do innego świata. Znikają troski i wszelkie problemy. Chociaż na moment ciało i duszę ogarnia ciepło.

Pierwszy łyk. Dzisiejsze słońce jest zdradliwe. Zapowiada nadchodzącą wiosnę, która w szranki z zimą nie raczy jeszcze stawać. Cieknące nosy, bóle głowy i dreszcze przebiegające od góry do dołu - zimowa wiosna mści się na ludzkości. Kusi by porzucić ciepły szalik i czapkę. I łapie w swe sieci głupców - wystarczy rozejrzeć się dookoła - w tramwaju, na ulicy aż się od nich roi.

Drugi łyk. Szarość. Wszędzie szarość. Drzewa i krzewy okazują bunt - nie wypuszczają na świat zielonych pąków. Natura leniwie czeka na nadejście lepszych dni. A człowiek? Ma dość minusowych temperatur. Chce wreszcie wrzucić do szafy kurtki i płaszcze, pozbyć się buciorów brudnych od soli. Uwolnić się od wszechobecnej szarości i pozwolić rozprzestrzenić się kolorom.

Trzeci łyk. Kofeina stymuluje procesy myślowe. Problemy z pozoru nie do przeskoczenia, teraz wydają się łatwiejsze. Może ten świat nie jest wcale taki zły? Słońce wcale nie musi być zdradliwe - przecież ogrzewa nasze skronie. W powietrzu wisi wiosna, trzeba tylko chcieć ją poczuć. A że ból głowy, katar, rozdrażnienie? Toć to tylko przesilenie wiosenne! Wytrzymajmy jeszcze trochę, dajmy czas naturze na obudzenie się z zimowego snu. Zanim się obejrzymy nasze otoczenie zmieni się w zieloną krainę. Tymczasem z uśmiechem zanućmy:

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty.

(Marek Grechuta, Wiosna ach to ty)

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!