Prawybory Amerykanie mają już za sobą. W większości stanów kończy się właśnie liczenie głosów. Jak wypadli poszczególni kandydaci?

Wśród demokratów zdecydowanie przeważyły głosy za Barackiem Obamą. Wygrał prawybory aż w czternastu stanach (dla porównania Hillary Clinton w „zaledwie” w ośmiu). Przegrał jednak ze swoją przeciwniczką w Kalifornii (różnicą dziesięciu procent) i w New Jersey (również dziesięć procent przewagi Clinton), przez media traktowanych jako pewien wyznacznik popularności i szans w wyborach . Nic dziwnego – to posiadające największą liczbę ludności stany, biorące udział we wtorkowych prawyborach. Co więcej, Hillary Clinton zapewniła sobie więcej głosów delegatów na konwencję demokratów, mającą odbyć się w sierpniu, gdzie ostatecznie rozstrzygnie się, kto będzie kandydatem do wyścigu o fotel prezydencki z ramienia partii.

Interesujące są także wyniki w środkowej części USA. Tam (Północna Dakota, Minnesota, Illinois, Utah, Kansas, Colorado) zdecydowaną większością głosów (średnio ok. trzydziestu procent) prowadzi Obama. Po wcześniejszych sondażach wynik może nie jest zbyt zaskakujący. Jednak różnice, w przeciwieństwie do pozostałych stanów, dość znaczne. Również w Idaho ciemnoskóry senator zdobył znaczną przewagę, bo aż ponad sześćdziesięcioprocentową.

Nie było mowy o zaskoczeniu w wynikach republikanów. W dziewięciu stanach wygrał McCain, jego przeciwnicy – Romney i Huckabee, odpowiednio w siedmiu i pięciu. Różnice procentowe były niewielkie, tylko w Utah Romney zdobył miażdżącą przewagę blisko dziewięćdziesięciu procent głosów. W Massachusetts jego przewaga nad McCainem wyniosła zaledwie dziesięć procent, więc do fotela prezydenckiego wciąż bliżej temu ostatniemu. Tym bardziej, że zdobył również przewagę niemal czterystu głosów delegatów, które mogą zdecydować o wyborze jego kandydatury. Bliżej więc republikanom do wyboru kandydata na prezydenta niż demokratom.

Jak zaznaczył New York Times, w większości stanów liczenie głosów idzie szybko i bez większych zakłóceń. W Kalifornii, Arizonie, Nowym Meksyku, Arkansas, Minnesocie trwa liczenie głosów, w pozostałych jest już właściwie zakończone.

Aktualne wyniki - NYTimes

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!